Még az adatvédelmi hatóságnak sem árulja el a Magyar Turisztikai Ügynökség, kik bírálják el a milliárdos pályázatokat

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak nincs más eszköze, mint egy nyilvános jelentés arra, hogy nem tett eleget a felszólításuknak a Magyar Turisztikai Ügynökség.

  • hvg.hu hvg.hu
Még az adatvédelmi hatóságnak sem árulja el a Magyar Turisztikai Ügynökség, kik bírálják el a milliárdos pályázatokat

Nem hozza nyilvánosságra a milliárdos Kisfaludy pályázatokat elbírálók nevét a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) – számolt be a hírről a K-Monitor. Ezt az MTÜ még a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak sem volt hajlandó elárulni.

Az adatvédelmi hatóság honlapjára február 4-én került fel egy dokumentum, mely szerint egy bejelentő kifogásolta a hatóságnál, hogy az MTÜ nem válaszolta meg érdemben tavaly márciusi adatigénylését, hogy kik alkotják azt a „szakmai grémiumot”, akik a pályázati rendszeren kívül benyújtott támogatási kérelmek elbírálásában vesznek részt. 

Mivel az MTÜ érdemben nem válaszolt a közérdekű adatigénylést benyújtó személynek, a hatóság vizsgálatot indított. Az MTÜ szerint ezek az információk 10 évig titkosak, ugyanakkor az ügynökség szerint az igényelt adtok eleve nem szolgálnak a döntés megalapozásául, azok a támogatások megítélése szempontjából irrelevánsak. 

Azzal érveltek, hogy „kontrollálhatatlanná válhatna a döntéselőkészítésben résztvevő személyek külső megkereshetősége, amely a Magyar Turisztikai Ügynökség törvényes működési rendjét vagy feladat- és hatáskörének illetéktelen külső befolyástól mentes ellátását veszélyeztethetné."

Az Adatvédelmi Hatóság bár nem fogadta el a Rogán Antal felügyelte, támogatásai során komoly összeférhetetlenségi ügyekbe keveredő ügynökség érvelését. Az MTÜ azonban nem tett eleget a felszólításnak, a Hatóságnak azonban nincs más eszköze, mint egy nyilvános jelentés.

Legutóbb a balatoni borász, Laposa Bence támogatási ügye kavart botrány: Laposa ugyanis a Balatoni Kör elnökeként listát adott az MTÜ-nek arról, kiket támogassanak és ő és pincészetei is jelentős állami támogatásban részesültek.

A 444.hu cikke is összegyűjtötte, milyen korábbi ügyek miatt is problémásak az MTÜ Kisfaludy programjának keretében kiosztott támogatások: a 2030-ig szóló, 300 milliárdos program támogatásainak első körében elsősorban a NER olyan kedvelt szereplői kaptak jelentős támogatásokat, mint a fideszes képviselők mellett Garancsi István, Hernádi Zsolt, Csányi Sándor közös cége, Széles Gábor vállalkozása, valamint egy Mészáros Lőrinchez kötődő ötcsillagos szállodája is nyert vissza nem térítendő támogatást.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.