Ingyen kap tőlünk lélegeztetőgépeket Bosznia-Hercegovina és Jordánia

A sokszorosan túlvásárolt lélegeztetőgép-készlet raktározása havonta majdnem 90 millió forintba kerül.

Ingyen kap tőlünk lélegeztetőgépeket Bosznia-Hercegovina és Jordánia

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

A kormány határozata szerint a NATO járványügyi célalapja számára, „a világjárvánnyal szembeni szövetségesi erőfeszítések támogatása céljából” adnak át ingyenesen 30 készüléket Bosznia-Hercegovinának, tízet pedig Jordániának.

Emlékezetes, hogy a magyar kormány a járvány kezdeti időszakában 16 000 ilyen gépet vásárolt nagyjából 300 milliárd forintért, noha nyilvánvaló volt, hogy képzett orvos és kezelőszemélyzet csak ennek körülbelül tizedrészére jut. 2020 őszén már több ezer fölösleges berendezés eladásának megszervezésére szólították fel a külképviseleteket, de az akció sikeréről azóta sincs hír.

Azt viszont a hvg360 tudta meg áprilisban, hogy majdnem havi kilencvenmillió forintba kerül a sokszorosan túlvásárolt lélegeztetőgép-készlet raktározása. 2020 novemberében az akkor még Állami Egészségügyi Ellátó Központnak nevezett szervezet azt közölte, hogy a kórházakba addig az időpontig kevesebb mint ezer darabot szállítottak ki a felhalmozott mennyiségből. Arról, hogy ez a harmadik hullám csúcsára mennyire emelkedett, nem adtak tájékoztatást – Orbán Viktor március 26-án a közrádióban 1693 bevethető gépről beszélt –, de ha akár megháromszorozódott is, az elajándékozottakat is figyelembe véve még mindig több mint tízezer fölösleges darab várja a sorsát különböző raktárakban. Ebből a készletből kell most levonni negyven darabot.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.