szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Legtöbbször nem is nézzük át, hogy a frissítésekkel pontosan mivel is gazdagodtak a mobilappjaink, köztük például azok, melyeket a mindennapi pénzügyekhez használunk.

Egyre több mindenre használhatók a hazai bankok mobilapplikációi, miközben sokan talán még mindig azt hiszik, hogy csak átutalásra, számlatörténet lekérdezésére, vagy az egyenleg ellenőrzésére alkalmasak.

Ma már sok alkalmazással lehet például sárga vagy fehér csekket befizetni, sőt akár közlekedési jegyeket is vásárolni. Ezek azonban változatlanul fizetési funkciók, még ha nem is számítanak banki szolgáltatásnak.

A pénzügyi szolgáltatások összehasonlításával foglalkozó BiztosDöntés.hu összeszedte, hogy melyek a legfurcsább szolgáltatások a magyar banki mobilappokban.

1. Bulikereső

A bulizni vágyó fiatalok valószínűleg utoljára egy fizetési mobilalkalmazásban keresnének olyan funkciót, ahol aktuális szórakozási helyszíneket, programtippeket kapnak. Pedig az OTP Mobil Kft. által fejlesztett Simple pont ilyen: a bulikereső menüpontjában budapesti kulturális rendezvényekről, így például koncertekről kapnak tippeket a felhasználók. Az aktuális program mellett a szórakozóhely nyitvatartása és az esemény belépődíja is megtekinthető, továbbá térkép is segíti az odatalálást.

A funkció teljesen ingyen érhető el minden felhasználó számára és nem is kötelező hozzá pénzügyi szolgáltatást igénybe venni.

2. Hűségkártyák tárolása

A vásárlási kedvezményeket gyakran csak törzsvásárlói kártyára adják, így a bankkártya méretű törzsvásárlói plasztikokkal gyakran tele lehet a pénztárcánk. Ezeket aztán külön csomagként mindig mindenhová cipelni kell, hiszen sosem tudhatni, hogy mikor jön szembe egy kihagyhatatlan ajánlat.

Ennek szerencsére véget vet a Simple mobilalkalmazás, továbbá ugyanerre képes az Erste MobilePay is. A hűségkártyatároló minden olyan hűségkártyát képes eltárolni, amely nem chipes, tehát vonalkódos, QR-kódos vagy bemutatásra szóló. Szerencsére nagyon kevés a chippel ellátott törzsvásárlói kártya - ezeket viszont továbbra is magunknál kell tartanunk -, így jelentős kártyapaklitól szabadulunk meg, ha ezeket a mobil kamerájával befotózzuk az alkalmazásba és ezentúl onnan hívjuk elő, nem pedig a pénztárcánkból.

3. Biztosítás kerékpárra

Számtalan élethelyzet adódik, amikor úgy érezzük, már eső után köpönyeg. Azért, hogy ez ne forduljon elő, biztosításokat szoktunk kötni. Az okostelefonok esetében leggyakrabban a kijelző sérül meg - melyet gyakran a fél telefon áráért javítanak meg -, de a beázás is igen gyakori, ezekre talán gondolunk néha, ha biztosításról van szó. De az már talán kevesebbeknek jut eszükbe, hogy egy tabletre vagy laptopra is készülékbiztosítást kössenek a garancia által le nem fedett károkra, holott ezeknek a készülékeknek a javítása még többe kerül, mint egy okostelefoné.

Nem szükséges végignézni, hogy melyik biztosító kínál ilyen biztosítást, elegendő csupán letölteni a CIB Mobilalkalmazást és CIB ügyfélként regisztrálni. Az utolsó, Biztosítás nevű menüpontból megköthető és ki is fizethető kárbiztosítás tabletre vagy laptopra, amennyiben az eszközt legfeljebb 6 hónapja vásároltuk.

Ugyanitt arra is van mód, hogy hagyományos és elektromos kerékpárra kárbiztosítást kössünk és azt meg is fizessük, de kerékpár esetében legfeljebb 3 hónapja megvásárolt bringára lehet ilyen biztosítást kötni.

4. Távoli sorban állás bankfiókban

Biztos mindenki bosszankodott már amiatt, mert sokáig kellett várakozni egy bankfiókban, miközben ezernyi más dolgot is el tudott volna intézni, ha épp nem a fiókban kell rostokolnia. Ma már azonban nem kell teleportálási képesség egy ilyen mutatványhoz, a MagNet Bank mobilapplikációjával ugyanis anélkül is be lehet állni a sorba a bankfiókban, hogy ott lennénk.

A Távoli sorban állás gombbal választható ki a bankfiók és az ügyintézés típusa, a bank pedig e-mailben vagy telefonon értesíti a felhasználót, ha közeleg a sorra kerülésének időpontja.

Ez a funkció persze elsősorban egy bevásárlóközpontban, vagy annak közelében lehet hasznos, netán akkor, ha egy MagNet bankfiók mellett dolgozik, illetve lakik valaki.

Hasonló szolgáltatásként az OTP Bank új internet- és mobilalkalmazásával, az Erste Banknál pedig egy külön sorszámhívó mobilalkalmazással arra van lehetőség, hogy az ügyfél időpontot foglaljon a banki ügyintézéshez a mobiltelefonjával.

5. Készpénzes fizetés rögzítése banki appban

Ma már egyre több bank kínál mobilappjában olyan funkciót, mellyel képes a költségek automatikus csoportosítására, illetve azok elemzésére grafikonokkal, kördiagramokkal. Tud ilyet a CIB Bank, az Erste Bank, az OTP Bank és a Raiffeisen Bank mobilalkalmazása is.

Ezek azonban csak a bankszámlán keresztülfolyt költségekről nyújtanak kimutatást, így nem tudnak teljes értékű költségelemzéssel szolgálni, hiszen sokszor előfordul, hogy készpénzt kell használnunk.

Egyetlen hazai banki mobilalkalmazás azonban mégis létezik, mely a teljesebb elemzés érdekében hajlandó befogadni a készpénzes költéseket is, melyeket aztán hozzá is csap a havi költségelemzéshez.

Az UniCredit Bank mBanking appját a felhasználó pontosan úgy kezelheti, mint egy költségelemző appot, azzal a különbséggel, hogy a bankszámlán történt tranzakciókat már nem kell bepötyögnie, hiszen azt automatikusan hozzáteszi a bank.

* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek

Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!