szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Állítólag lebutított verziót.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában
Szigorúan titkosnak minősítette a vásárlást a BKA - német szövetségi rendőrség - még 2019-ben - írta meg elsőként a Die Zeit.
A német rendőrség is vásárolt Pegasus megfigyelő szoftvert, az ügyletet szigorúan titkosnak minősítette a BKA (német szövetségi rendőrség) még 2019-ben – írta meg elsőként a Die Zeit. A Bundestag belügyi bizottságát zárt ülésen tájékoztatta erről a kormány – erősítette meg a lap információját a közszolgálati Deutsche Welle. Értesülései szerint a német jogászok problematikusnak ítélték meg az alkotmányos jogok szempontjából a Pegasus megfigyelő szoftver alkalmazását, ezért néhány funkcióját lebénították. Kérdés persze, hogy mit jelentett ez a gyakorlatban? – fogalmazza meg kétségeit a Deutsche Welle.

Martina Link, a szövetségi rendőrség alelnöke megerősítette a vásárlás tényét. 2020 végén a Pegasus trójai szoftverjét kapták meg, és azt idén márciustól alkalmazzák terrorelhárításnál és szervezet bűnözés ellen.

A német alkotmánybíróság úgy rendelkezett, hogy a biztonsági szervezetek csak speciális esetekben használhatnak kémprogramokat, amelyekkel okostelefonokat, illetve számítógépeket figyelhetnek meg.

A Pegasust árusító izraeli NSO kémfelszerelései ügyében háromszor is intéztek kérdéseket a parlamentben a kormányhoz, de az jórészt elutasította a választ.

Martina Renner, a Baloldal (Linke) képviselőnője például azt a választ kapta, hogy a tájékoztatás jogát felülírja az állambiztonság.

Mi is a baj az NSO-val és a Pegasusszal? Az, hogy élőben tudja követni a telefonbeszélgetéseket vagy a számitógépes kommunikációt. A német rendőrség korábban a saját lehallgatási rendszerét használta, de miután az elavult, tárgyalásokat kezdett az izraeli NSO-val. A Pegasus kinyitja Pandora szelencéjét, és bárkit bármikor megfigyelhetővé tesz. A sajtó leleplezése döbbentette rá Emmanuel Macron francia elnököt, hogy az ő okostelefonját is Pegasus szoftverrel hallgatják le.

A sajtó nemzetközi összefogása tette lehetővé, hogy kiderüljön: több mint 50 ezer embert (politikusokat, ügyvédeket, újságírókat) hallgattak le a Pegasus felhasználásával. A programot Magyarországon is használták, több újságíró, üzletember és politikus is érintett az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!