Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Norvég Alap összegéről novembertől fognak tárgyalni, a döntéshez konszenzus kell.
Uniós források is cáfolták a Népszavának, hogy bármilyen formában is szóba került volna az Európai Gazdasági Térségről (EGT) szóló megállapodás megújítása, azonban az EGT-támogatások tárgyalásán még keménykedhet a magyar kormány.
Gulyás Gergely másfél hete a Kormányinfón beszélt arról, hogy 2022-ben az uniós állam és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsnak meg kell újítania az Európai Gazdasági Térségről szóló nemzetközi szerződést, és mivel ehhez konszenzusos egyetértésre van szükség, a magyar kormány végső esetben megvétózhatja azt.
Korábban a lapnak a norvég külügyminisztérium is cáfolta, hogy meg kellene hosszabbítani az EGT-szerződést, ugyanakkor most a Népszava arról számolt be, hogy a magyar kormány még keresztbe tehet az Európai Unió tagállamain kívül Izlandot, Liechtensteint és Norvégiát magában foglaló EGT-nek.
A cikk szerint novemberben elkezdődnek a megbeszélések arról, hogy mekkora legyen Izland, Liechtenstein és Norvégia pénzügyi hozzájárulása az átlagnál fejletlenebb EU országok — köztük Magyarország — gazdasági és társadalmi felzárkóztatásához 2021–2027 között. Itt dől el, hogy a Norvég Alapból mekkora támogatások érkezzenek. A tárgyalásoknak nincs határideje, az EU-ban arra számítanak, hogy az egyezség jövőre megszületik. A megállapodást konszenzussal kell elfogadni, vagyis szükséges az összes résztvevő támogatása, így Magyarország, ha akarja, megfúrhatja azt.
A magyar kormánynak Norvégiával azért feszült a viszonya, mivel augusztusban a skandináv ország bejelentette, Magyarország számára többé nem elérhetőek a Norvég Alap 2014–2021-es forrásai, ezzel 77 milliárd forinttól esett el az ország. A vita abból fakadt, hogy Magyarország nem volt hajlandó elfogadni, hogy – ahogy eddig – most is a pályázaton legtöbb pontszámot kapott Ökotárs alapítvány kezelje a civileknek járó pénzeket, ami egyébként a teljes összeg körülbelül öt százaléka.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
A „jogosulatlan” kriptováltás bekerült a Btk-ba, azonnali hatállyal leállították.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.