Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Magyarország ezzel 214,6 millió eurótól, vagyis nagyjából 77 milliárd forinttól esik el.
Magyarország miatt nem sikerült megállapodni a Norvég Alap pénzeiről – derült ki a norvég külügyminisztérium péntek reggeli sajtóközleményéből. A megegyezés hiánya azt jelenti, hogy a jelenlegi időszakban Magyarországon nem lesznek az Alapokból finanszírozott programok, és
elveszítjük a hozzáférést az előirányzott 214,6 millió euróhoz, vagyis nagyjából 77 milliárd forinthoz.
Mint azt korábban megírtuk, az Európai Gazdasági Térség és a Norvég Alapok támogatási összege a 2014-2021-es időszakra 2,8 milliárd euró, ami 15 kedvezményezett ország között oszlik meg. Az összeg 95 százalékát Norvégia finanszírozza, a fennmaradó részt Izland és Liechtenstein. A támogatási programnak Magyarország a harmadik legnagyobb kedvezményezettje, a pénzekből azonban egy fillér sem érkezik, mert a magyar kormány a civil szervezeteket segítő programok itteni kezelése miatt konfliktusba került a norvégokkal. Orbánék azt akarták elérni, hogy beleszólásuk legyen, mely szervezetek kezelhetik a civileknek járó pénzt.
A Norvég Alap feltétele ezzel szemben mind a 15 kedvezményezett országban az, hogy a civil társadalom támogatását szolgáló alap kezelése a hatóságoktól független legyen. Ehhez nyílt pályázat alapján választanak egy független alapkezelőt, amelyről azonban hosszú tárgyalás után sem sikerült megegyezni.
A norvégok egyébként annyira fontosnak tartják a függetlenséget, hogy még a jelentkezők pályázatait is egy brüsszeli iroda értékeli, és megadott szakmai szempontok alapján legtöbb pontot kapó pályázat kapja meg a feladatot, amibe nem szólhatnak be a nemzeti kormányok. Bár a pályázók kiléte nem nyilvános, a 24.hu úgy tudja, hogy az pénzeket korábban kezelő Ökotárs is köztük volt, akik ellen 2014-ben nyilvános hadjáratot indított a kormány.
A sajtóközleményben Ine Eriksen Søreide norvég külügyminiszter megerősítette, hogy fenti feltételekkel Magyarország is egyetértett, azt azonban
nem fogadta el, hogy a szakmailag legalkalmasabb pályázó kapja a megbízást.
„2016 óta folynak tárgyalások a Magyarországnak előirányzott mintegy 214,6 millió euró felhasználásáról. 2020. december 21-én írtuk alá az együttműködési megállapodást, azzal a kikötéssel, hogy egyetlen program sem hagyható jóvá egy független civil alapkezelő kinevezése előtt. A megállapodásban július 21-re kitűzött határidőre nem sikerült megegyeznünk egy ilyen alapkezelőben, így a tervezett programok nem valósulnak meg” – tette hozzá.
A külügyminiszter szerint az EGT és Norvég Alapok nagyon hasznosak lehettek volna, különösen a magyarországi civil társadalom támogatásában, továbbá a gazdasági, energia és klímavédelmi innovációk fellendítésében, valamint a kisebbségi jogok előmozdításában.
„Az alapkezelő feladata a civil társadalomnak előirányzott több mint 10 millió euró kezelése, továbbá biztosítania kell, hogy az alap a civil társadalom megerősítését, az állampolgári szerepvállalás ösztönzését és a sérülékeny csoportok támogatását szolgálja. A donorok a célkitűzések elérésére legalkalmasabb alapkezelőt kell válasszák. Ebben a kérdésben nem jutottunk egyetértésre Magyarországgal” – mondta Ine Eriksen Søreide.
A három donorország – Norvégia, Izland és Liechtenstein – végig közös állásponton voltak a kiválasztási folyamatról, és továbbra is elkötelezettek amellett, hogy a szakmai szempontból legalkalmasabb jelöltet kell választani.
Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón szintén megerősítette a megállapodás kudarcát, de egészen más nézőpontból közelítette meg a kérdést. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint ugyanis Norvégia „tartozik nekünk ezzel a pénzzel”, de nem találták meg azt a formát, amelyben ezt leróhatnák.
(Címlapképünkön Ine Eriksen Søreide norvég és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter.)
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.