szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 240 millió forintos lakást Kövér László házelnök kabinetfőnökének a családja használja jelenleg.

Többféle törvénysértés gyanúját is felveti a Transparency International (TI) szerint az, hogy a Magyar Tehetségekért Határtalanul Alapítvány a külhoni magyaroknak szánt adományból vásárolt egy budai villalakást – írja a 24.hu. A TI ezért feljelentést is tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon csalás és más bűncselekmények gyanúja miatt.

Szintén a portál derítette ki, hogy a II. kerületi budai villában található 240 millió forintos, az alapítvány pénzén vett lakást Kövér László parlamenti házelnök kabinetfőnökének, Veress Lászlónak a családja használja. Az alapítvány kuratóriumának elnöke Veress munkatársa, Visontai Kálmán. A 24.hu próbálta Veresst megszólaltatni az ügyben, ám ő először letagadta, hogy tudna a Visontai által vezetett alapítványról, valamint azt is, hogy a lakást családja használná. Amikor a portál újságírója elmondta neki, hogy az anyósa nyitott ajtót, akkor ezt elismerte, majd ennyit mondott: „ezek beteg emberek, hagyja ki őket az üzelmeiből”. A lakásnál Veress felesége és gyerekei is megjelentek.

Visontai Kálmán is tagadta először, hogy Veress családja használná a lakást, amikor azonban a 24.hu újságírója jelezte neki, hogy Veress anyósa nyitott nekik ajtót, elismerte. Visontai ekkor azt állította, hogy három-négy napja vannak csak ott, később azonban írásban közölte, hogy szeptember elseje óta „egy külhoni magyar házaspár” részére biztosít az alapítvány térítésmentes elhelyezést egészen addig, amíg a pár egyik súlyos betegségben szenvedő tagjának gyógykezelése ezt szükségessé teszi.

Az alapítványi pénzből nem csak a lakásra futotta, hanem egy Audia A6-osra is. A szervezet egyetlen nemzetközi forrásból kapott adományt, ez pedig meghaladja a 322 millió forintot. A 24.hu úgy tudja, hogy a támogatás Frank Liu tajvani milliárdos közbenjárásával érkezett, aki más sajtóinformációk szerint barátságot ápolhat Kövér Lászlóval. Az azonban egyelőre nem derült ki, hogy pontosan melyik külföldi cég utalt az alapítványnak.

A TI ugyan csalásért tett feljelentést, ám ezt ennyiből nem lehet megállapítani – ismerte el Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója. Szerinte akkor beszélhetnénk csalásról, ha a megtévesztés és a károkozás egyszerre valósulna meg, vagyis ha az alapítvány a támogatóinak valótlanul állította, hogy a neki adott pénzből határon túli magyar tehetségeknek ad például ösztöndíjakat, ám ehelyett valójában luxusautót és lakást vásárolt. Az autót Visontai használja, elmondása szerint „tiszteletdíjként, kompenzációként”, fizetést ugyanis nem kap a kuratóriumi munkájáért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!