szerző:
Bank360
Tetszett a cikk?

A lakáshitelt fizetők most már a törlesztőrészleteikben is kőkeményen meg fogják érezni a jegybanki kamatemelések hatását. A változó kamatozású lakáskölcsönöket fizetőknek akár 20 ezer forinttal is nőhet a havi részlete januártól – derül ki a Bank360 elemzéséből. Ennek oka a 2013 nyara óta nem látott magasságokba emelkedett BUBOR, amit most az is megtanul félni, aki eddig nem ismerte.

Kedden tartja idei utolsó kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A jegybank már fél éve folyamatosan emeli a kamatokat, és várhatóan a következő hónapokban sem áll le a szigorítással. Az infláció ugyanis már 7,4 százalék volt novemberben, vagyis a jegybank elsődleges céljának megfelelően a fogyasztói árak emelkedését kívánja mérsékelni a kamatemelési ciklussal.

A keddi kamatdöntő ülés kijelöli ugyan az elkövetkező hónapok irányát, de az elmúlt hetekben változatlan alapkamat mellett is folyamatosan növekedett egy másik mutató, ami meghatározó a lakáshitelt fizetők számára. Az elmúlt egy hónapban ugyanis minden héten megemelte az MNB az egyhetes jegybanki betét kamatát, ami így már 3,3 százalékon áll a legutolsó, múlt hét csütörtöki növelést követően. A lépés a pénzügyi piac minden részére hatással van, leginkább azonban a változó kamatozású hitelesek számára jelent plusz költséget a kamatfordulót követően.

Bank360

Ismét 4 százalék felett a BUBOR

Az elmúlt nem egész egy hónapban 150 bázispontot (1,5 százalékot) emelkedett a bankközi kamatokat meghatározó jegybanki mutató. Ennek hatására a Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb (BUBOR) 12 hónapos lejáraton már jóval meghaladta a 4 százalékot, 4,17 százalék volt december 9-én. Ekkora értéken utoljára 2013. júniusában járt ez a referenciamutató, ami már önmagában is jelentősen megemeli egy változó kamatozású jelzáloghitel törlesztőrészletét. A keddi jegybanki alapkamat emelés pedig még ezen felül rakhat pluszterhet az ilyen lakáshiteleket fizető adósokra.

Bő 200 ezer forinttal is megnőhet jövőre az éves törlesztés

Ha egy adós 2016 januárjában vett fel egy 15 millió forintos lakáscélú hitelt 15 éves futamidőre, idén 113 081 forintot fizetett havonta a jelzáloghitel törlesztésére. 2021 januárjában ugyanis még csak 0,78 százalékos referenciamutató alapján számolták ki ezt az összeget - a Bank360.hu 3 százalékosnak feltételezett, banki működést fedező kamatprémiumhoz adta hozzá ezt a referenciakamatot.

A 12 hónapos BUBOR idén azonban egészen biztosan nem marad ilyen alacsony. A 4,17 százalékos, kamatdöntés előtti kamatszinttel számolva már 130 608 forintra nő a törlesztőrészlet a januári kamatfordulót követően, ami 17 527 forintos növekedésnek felel meg. Ez az a törlesztőrészlet az egész éves törlesztés alapján 210 318 forinttal jelent többet az idei évhez képest.

Itt azonban nem biztos, hogy megáll a BUBOR az év végére. Ebben nem is egy újabb alapkamatemelés hozhat elsősorban további növekedést, hanem az azután következő hetek eseményei. Vagyis az, hogy a monetáris tanács által kommunikált irány és az esetleges hétközi emelések mennyire ágyaznak meg a bankközi forrásköltségek emelkedésének, és ezt a növekedést pontosan mikorra várják a BUBOR árjegyzői.

A januári kamatforduló esetén a december 29-én közölt BUBOR lesz a döntő, ugyanis a hónap utolsó munkanapját kettővel megelőző munkanap számít a jogszabály szerint. Ha ekkor még például 50 bázisponttal magasabb, 4,67 százalék lesz a 12 hónapos BUBOR, a fenti hitel törlesztőrészlete már 133 205 forint lesz januártól. Ez az összeg pedig már 20 124 forinttal haladná meg a decemberi számokat. A következő évre ez az emelkedés összesen 241 487 forintos pluszköltséget jelentene.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!