szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A koronavírus omikron variánsa rohamosan söpör végig Európán, ezért a kormányok az ünnepek közeledtével egyre szigorúbb intézkedéseket vezetnek be a terjedés megfékezésére.

Hollandiában szombat este jelentett be újabb szigorítást Mark Rutte miniszterelnök: az eddigi legszigorúbb korlátozások szerint a hollandok háztartásonként legfeljebb két vendéget fogadhatnak, az ünnepek alatt is csupán négyet. Vasárnaptól legalább január 14-ig be kell zárniuk a nem létfontosságú üzleteknek, bároknak, edzőtermeknek, fodrászatoknak és egyéb nyilvános helyeknek.

Az olasz kormány is fontolgatja a szigorúbb intézkedések bevezetését, hogy elkerülje a fertőzések számának megugrását az ünnepi időszakban – írja a Corriere della Sera napilap. A helyi lapok értesülései szerint Mario Draghi miniszterelnök a december 23-i miniszterekkel való találkozót követően előírhatja, hogy a beoltottaknak negatív tesztet is fel kell mutatniuk a zsúfolt helyekre, például a szórakozóhelyekre és a stadionokba való belépéshez.

Ezzel szemben Németországban nem rendelnek el teljes lezárást az ünnepek alatt Karl Lauterbach egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint, aki arra is figyelmeztetett, hogy a járvány ötödik hulláma elkerülhetetlen, és a kötelező védőoltás a járvány megszüntetésének egyetlen módja. Az országban már december elejétől megtiltották az oltatlanok számára a nem létfontosságú intézményekbe való belépést.

Bár a nemzetközi utazásokra vonatkozó korlátozások előreláthatóan nem lesznek elegendőek a variáns terjedésének megfékezésére, a Nagy-Britanniában gyorsan terjedő omikron miatt Németország mától 14 napos karantént rendel el minden a nyugat-európai szigetországból érkező utazó számára. Ráadásul Dánia, Franciaország, Norvégia és Libanon is felkerült a magas kockázatú országok listájára, így az innen érkező utazásokat is korlátozzák.

Franciaország már korábban, december 18-án lezárta a határait a Nagy-Britanniából érkező turisták előtt. Az új szabályok értelmében a brit állampolgároknak "nyomós okra" van szükségük ahhoz, hogy belépjenek a franciákhoz, a turisztikai vagy üzleti célú utazásokat pedig teljesen megtiltották. A szigorítások alól a szállítmányozók és a francia állampolgárok mentesülnek.

Az eddigi vizsgálatok eredményei alapján a novemberben Afrika déli részén és Hongkongban megjelent omikron variáns okozta megbetegedés kevésbé súlyos lefolyású lehet a delta változatnál, azonban a mutáns gyors terjedése miatt a súlyos megbetegedések száma gyorsan emelkedhet. Ráadásul az egészségügyi dolgozók munkából való kiesése további nyomást gyakorolhat az amúgy is terhelt kórházakra. Ezért az európai kormányok a társadalmi érintkezések korlátozása mellett úgy próbálják csökkenteni az új mutáns terjedését, hogy szorgalmazzák a emlékeztető oltások felvételét.

Az oltás felvételével különösen az Európai Unió nyugati országai állnak jól: a portugálok közel 89, a spanyolok 83 százaléka, a franciák négyötöde és az olaszok 79 százaléka vett fel legalább egy oltást. Ehhez képest Nagy-Britanniában 76, Németországban 73, Amerikában 73 százalék az arány, Közép- és Kelet-Európa egyes részein pedig még ennél is alacsonyabb. Ráadásul az omikron és általáan a koronavírus súlyos szövődményei ellen az emlékeztető oltások nyújthatnak igazán védelmet. Ebben a versenyben Nagy-Britannia vezet, ahol a lakosság több mint 40 százaléka kapta meg az emlékeztető oltást, szemben az amerikai 18 százalékkal. Németországban ez az arány csak 30, Franciaországban 24, Olaszországban pedig 23 százalék az Economist adatai alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!