szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz hazai össztermék (GDP) 10-12 százalékkal csökkenhet az idén – vélte Oleg Vjugin, a moszkvai tőzsde felügyelőbizottságának elnöke, korábban a központi bank első alelnöke.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A jelenlegi körülmények között a GDP csökkenése idén mintegy 10-12 százalék lesz” – mondta Oleg Vjugin egy kazanyi fórumon, és hozzátette: egyelőre nagyon nehéz felmérni az orosz GDP esetleges jövő évi esését.

„Amennyiben tovább erősödik a gazdasági konfrontáció, és további radikális lépéseket tesznek a külhoni kereskedelmi partnerek, akkor előfordulhat, hogy jön egy második inflációs hullám és egy újabb gazdasági hanyatlás. Ezt most még nagyon nehéz felmérni” – mondta.

A jegybank által áprilisban megkérdezett elemzők 8,0 százalékról 9,2 százalékra rontották a GDP idei csökkenésére vonatkozó várakozásukat. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb, tavaszi globális gazdasági előrejelzésében 8,5 százalékra tette az orosz gazdaság idei zsugorodásának mértékét, jövőre pedig további 2,3 százalékos visszaesést vár.

Az orosz–ukrán háborúról szóló tudósításunkat ide kattintva olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András hvg360

A sorozatos kiutasítások után az orosz hírszerzőknek még fontosabbá vált Magyarország

Az orosz diplomaták tömeges kiutasítási hulláma miatt pozíciókat veszített orosz titkosszolgálatok más, számukra biztonságosnak számító országokban folytathatják a tevékenységüket, például Magyarországon – állítja a Stratfor geopolitikai portál. Megerősödhet a nem fedésben dolgozó, úgynevezett illegális hírszerzők szerepe, miközben az orosz titkosszolgálaton belül történő tisztogatások csökkenthetik a kémek motivációját. A legrosszabb helyzetben az általuk beszervezett ügynökök vannak: ha akarnak, akkor sem tudnak kiszállni, miközben éppen most vállalják a legnagyobb kockázatokat.