Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Szerinte sok mindentől függ, hogy kiveti-e a banki különadót a kormány, többek közt a háború végétől is.
Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója az InfoRádió Aréna című adásában a bankszektort érintő esetleges különadóról azt mondta, a Bankszövetség folytatott tárgyalásokat a témában a kormánnyal, ő személy szerint nem. Szerinte sok mindentől függ, milyen költségvetési kiigazításokra lesz szükség, honnan tud pénzhez jutni a kormány, ha nem banki különadóból. Ez függ a háború végének időpontjától, elég megnézni a minapi gázelzárásokat, amelyek hatására ismét megugrottak az árak. "Sok függ attól, hogy sikerül-e az unióval megállapodni, az uniós forrásokhoz hozzájutni. Ha e két feltétel teljesül, 500 milliárd forintos, elhúzódó háború és uniós megegyezés nélkül akár 1700 milliárdos is lehet."
Csányi szerint a növekedés támaszai részben megmaradhatnak, hiszen "idén is növekedés várható a beruházásokban. Az elmúlt hónapokban, évben sok vásárlóerő alakult ki az országban, amelynek hatására a fogyasztás is növekedni fog". Hozzátette, az exportnál kicsit bonyolultabb a helyzet, ott ugyanis jelentős az autógyártás szerepe és az ellátási láncok már két éve akadoznak.
Új kórház építését is tervezi Csányi Sándor, aki tavaly óta a Budai Egészségközpont egyedüli tulajdonosa. A meglévő kórház felújítása, korszerűsítése már elkezdődött. Szeretnének komplettebb szolgáltatást nyújtani a Budai Egészségközpontban. "Rendkívül sok fejlesztésre szorul a magyar egészségügy, az államnak önállóan nehéz finanszírozni ezt, közösen kell az állami és a magánegészségügyet fejleszteni, és akkor gyorsabban lehet eredményt elérni."
A hitelezésre is hatással van a háború, Ukrajnában és Oroszországban jelentős hatása van az OTP hiteltevékenységére. A két országban együtt körülbelül 1 milliárd eurónyi tőke van és 5 milliárd körüli az együttes mérlegfőösszeg. Ukrajnában a háború ellenére a mintegy 85 bankfiókból 60-70 körülit folyamatosan nyitva tudtak tartani, nem állt le a hitelezés sem. Az elmúlt hetekben újraindították még nagyobb ütemben az agrárhitelezést Ukrajnában, erre jelentős igény van most.
"Oroszországban a szankciók miatt nehéz a működés, érezni a gazdaságon a háború hatását, emiatt még óvatosabbak vagyunk, mint korábban. Főleg a fogyasztási hitelezés terén voltunk jelentősebb szereplők, ezt folytatjuk, de szigorúbb kockázatkezelés mellett. Várok Oroszországban a gazdaságban recessziót, ilyenkor több ember veszíti el a munkáját, tehát óvatosabbaknak kell lennünk. Szigorodnak a hitelfelvételi kritériumok, kevesebb kérelem megy át a szűrőn" - mondta az elnök-vezérigazgató.
A háború vége viszont lehetőség is lehet. "Ha Ukrajnában befejeződik a háború és jelentős nyugati, amerikai segélyek érkeznek az újjáépítésre, akkor ott erős piaci szereplők lehetünk" - mondta.
- mondta.
Csányi Sándor 2022-ben nem olyan rossz, de nem túl jó évet vár a bankszektorban.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.