szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit pénzügyminiszter szerint az elszálló olaj- és gázárak miatt az energetikai szektor extraprofitot termel, amiből a nehéz helyzetbe jutott családokat kellene inkább támogatni.

„Ideiglenesen kivetett, energetikai nyereség levonásnak” nevezte az olaj- és gázszolgáltatókra kirótt különadót a brit pénzügyminiszter, Rishi Sunak – írja a The Guardian. A nyereségadóra használt kreatív eufemizmust nagy tapssal fogadta az alsóház munkáspárti oldala. Az adó mértékét 25 százalékban állapították meg és az erről rendelkező törvénynek részét fogja képezni a lejárati idő is.

„A korábbi kormányokhoz, köztük a konzervatív kormányokhoz hasonlóan mi is bevezetünk egy ideiglenes célzott energiaipari nyereségadót, de ebbe beépítettünk egy új, a szuperlevonáshoz hasonló beruházási kedvezményt, ami azt jelenti, hogy a vállalatokat egy bizonyos összeghatárig adómentességgel ösztönözzük a nyereségük újrabefektetésére. Az új adót az olaj- és gázipari vállalatok nyereségére vetik ki, amelynek mértéke 25 százalék” – mondta Sunak.

Az adó ideiglenes lesz, és amikor az olaj- és gázárak normalizálódnak, az adót is fokozatosan kivezetik. A frissen kivetett adóból a kormány a nyolcmillió legalacsonyabb jövedelmű családot támogatná egy két részletben folyósított, 650 fontos (kb. 300 ezer forint) segéllyel. Az első részletet még a nyáron, a másodikat ősszel kapnák meg az érintettek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz Vállalkozás

Jön az extraprofitadó, kinek lesz félnivalója?

Az új kormány első intézkedéseként széles, elsősorban szolgáltatóipari és multikból álló körre vetett ki válságadót a háborúra hivatkozva. Orbán Viktor azonban szerda délutáni bejelentésekor nem kényeztette el információkkal hallgatóságát, így még mindig rengeteg kérdés maradt az új adónemmel vagy adónemekkel kapcsolatban.