szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A China Daily szerint most az a nagy siker, hogy nem esett vissza a gazdaság.

0,4 százalékos GDP-növekedést mutattak ki a kínai statisztikusok a második negyedévre. 2020, a koronavírus-járvány csúcspontja óta nem született ilyen rossz eredmény. Az ipari termelés csak 3,9 százalékkal nőtt, miközben a terv 4,1 százalék volt. A kormányzat a nehéz helyzet láttán növelte a támogatásokat, és ennek eredményeképp júniusban már nőtt a kiskereskedelmi forgalom a világ második legnagyobb gazdaságában 3,1 százalékkal – írja a CNBC portál.

A baj az, hogy a Covid-járvány nem szűnt meg: a Nomura hétfőn azt jelentette Pekingből, hogy a kínai GDP több mint egynegyede olyan régiókból származik, amelyek le vannak zárva vagy pedig olyan szigorú az ellenőrzés, hogy az zavarja a gazdaság működését.

Az éves 5,5 százalékos GDP-növekedés erősen kérdéses

Ennyit terveztek Pekingben, ahol ősszel tartják a pártkongresszust, melyen Hszi Csin-ping elnök-főtitkárnak eredményt kellene felmutatnia. Az pedig a gazdaságban nem sok van. A pekingi statisztikai hivatal elnöke is csak egyetlen pozitívumot tudott kiemelni: az infláció jóval alacsonyabb, mint Észak Amerikában vagy Európában.

Eközben baj van az ingatlanpiacon is, ahol 5,4 százalékkal csökkentek a beruházások. Ebben a szektorban a finanszírozás kérdése már régóta megoldatlan. A legnagyobb kínai ingatlanfejlesztő-vállalat, az Evergrande 300 milliárd dollár fölötti adósságállománnyal küszködik.

“Kína gazdasága a mélyponton van, ez nem kétséges. Dehát ez még csak a helyreállítási periódus közepe” – mondta a CNBC tudósítójának Bruce Pang, a Greater China kutatóintézet vezető közgazdásza, aki hozzátette: ha a döntéshozók a második félév során is fenntartják a pénzügyi lazítás politikáját, akkor mérsékelt javulást mutathat majd a második félév.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!