szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Uniper azért került szorult helyzetbe, mert a Gazprom orosz állami energetikai óriáscég nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A német szövetségi kormány ellátja a szükséges forrásokkal a támogatásra szoruló energiaszolgáltatókat – jelentette ki Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter, miután újabb állami támogatást kért Németország legnagyobb földgázimportőre, az Uniper.

Habeck egy hamburgi rendezvényen elmondta, hogy a kormány az egész ágazat stabilitása érdekében „mindenképpen biztosítja a likviditást” a segítségre szoruló szolgáltatóknak. „Ezért nem lesz olyan láncreakció az energiapiacon, mint a Lehman Brothers befektetési bank bukása után” a pénzügyi piacokon – utalt a Zöldek politikusa a 2008-ban elmélyült világméretű pénzügyi válságra.

A németországi energiaellátásban rendszerszintű fontosságú szerepet betöltő Uniper hétfőn közölte, hogy az eddigi 9 milliárd euró után további 4 milliárd hitelt kér az állami fejlesztési banktól (KfW) rövid távú likviditásának biztosítására. A cég azért került szorult helyzetbe, mert a Gazprom orosz állami energetikai óriáscég nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit.

A földgázszállítás június 14. óta akadozik, az „elmaradás 80 százalékot tesz ki”, így az Uniper arra kényszerül, hogy ügyfelei ellátásának érdekében a szállítási szerződésekben rögzítettnél jóval magasabb áron, a piacon vásároljon földgázt – olvasható a cég közleményében.

Mint írták, a földgáz megavattonkénti ára elérte a 300 euró körüli szintet, ami éves összevetésben több mint hatszoros növekedés. A vállalat a magasabb beszerzési költségek miatt „naponta 100 millió eurót jóval meghaladó készpénzveszteséget halmoz fel” – tették hozzá.

Energiaszolgáltató óriásokat kell menteni, miközben az olajcégek úsznak a pénzben

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!