szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan már megkapták a rezsicsökkentés részleges kivezetése óta kiállított első közüzemi számlákat. A hvg.hu nem reprezentatív felmérése alapján egyelőre senkit nem sokkoltak a számok, igaz, a mostani számlákban a még rezsicsökkentett július is benne van, és most még nincs fűtési időszak sem.

Ember legyen a talpán, aki kiigazodik a villany-és gázszolgáltató cégek által küldött számlákon, márpedig a rezsicsökkentés korlátozása óta az egyik slágertéma, hogy ki mennyivel fizet többet, vagy éppen kevesebbet. És ugyan mostanában érkeznek az első olyan rezsiszámlák, amelyekben már az új, nem rezsicsökkentett árak is megjelennek, messzemenő következtetést ezekből a számlákból felesleges levonni. Egyrészt azért, mert ezekben a számlákban jellemzően a július második felében és az augusztus első felében elfogyasztott energia árait látjuk, másrészt egy olyan nyári időszakban, amikor a fogyasztás általában kevesebb, mint a késő őszi és a téli hónapokban, amikor fűtünk és amikor a korai sötétedés miatt eleve több áramot is használunk. Arról nem beszélve, hogy a rezsiszabályok júliusi megváltozására sokan erőteljes spórolással reagáltak, hogy beférjenek a még rezsicsökkentett keretbe. Kérdés viszont, hogy amikor majd fűteni kell az árammal vagy a gázzal, akkor mennyire lehet spórolni.

A villamos energia ára az augusztustól érvényes díjszabás alapján évi 2523 kWh fogyasztásig 36 forint/kWh marad, az e feletti résznél 70,1 Ft/kWh-ra nő. Az éjszakai áram a fogyasztási korlátig 23,1, afölött 62,9 Ft/kWh. A földgáznál 1729 köbméter, azaz 63 645 MJ évenként a határérték. Vagyis a határig 102, fölötte 747 forint lesz a köbméterenkénti ár.

Az általunk vizsgált számlák többsége átalányt fizető, lakossági fogyasztóra vonatkozott, és összességében elmondható, hogy ha egyeseknél magasabb összeg is jött ki, mint az előző időszakban, kirívó különbséget, sokkoló számot egyik számlán sem találtunk, és vannak, akik ugyanannyit, vagy kevesebbet is fizetnek, mint a rezsiarmageddon bejelentése előtt.

Ami mindenképpen újdonság, hogy a számlákon már feltüntetik a nem rezsicsökkentett árat (kedvezményes árszabás) és a piaci árat (normál árszabás). De belefutottunk olyan számlába is, ahol a nem kedvezményes árra “versenypiaci költségeket tükröző árként” hivatkoztak. Azokból a számlákból, amelyeknél a felhasználók piaci árat is fizettek, jól látszik, hogy az áram esetében ez utóbbi hatszorosa lett a kedvezményes árnak. A számlákból az is egyértelműen kiderül, hogy a rendszerhasználatért jellemzően többet fizetnek a fogyasztók, mint magáért az energiáért.

Íme néhány példa:

  • Az egyik fogyasztó egy 40 négyzetméteres garzonlakásban él. Augusztus 29-én kapta kézhez az áramszámláját, méghozzá augusztus hónapra. A lakásban csak a lámpákhoz, az elektromos gépekhez és a sütőhöz használ áramot, a számlája így 6338 forint volt, míg előtte 6368. Neki tehát 30 forinttal csökkent is a számlája.
  • Egy másik, szintén átalányt fizető felhasználó 337 kWh óra áramot használt fel a hónapban (augusztus 22-ig mérték), így 15392 forintra nőtt a számlája, előtte 11255 forintot fizetett. Ez a felhasználó nem diktálta be az óraállást augusztusban, mivel június 19-én volt az éves leolvasás.
  • Egy felhasználó átalányban fizeti a gázt, eddig néhány száz forintnyi különbséggel 14500 forintot fizetett havonta. Ő a rezsicsökkentés korlátozása után sem csinált semmi változtatást, nem állt át diktálósra, most pedig 14388 forintról kapott számlát a július 12 és augusztus 11-e közötti időszakra. A szintén átalányos áramszámlája is alig változott, most 9147 forintot fizetett, míg ezt megelőzően 8757 forintot.
  • Volt olyan átalányos, akinek a várakozásoknak és az előzetes számításoknak megfelelően egy kicsivel több áramszámlája lett. Neki minden hónap közepén van a fordulópont, az előző számla, ami június közepétől július közepéig szólt, 10221 forintra jött ki 272 kWh fogyasztás mellett, majd pontosan ugyanennyi fogyasztás mellett a július közepétől augusztus közepéig tartó időszakra már 11058 forintot kell fizetnie. A kettő közti különbség abból fakad, hogy havi 210 kWh áramot vásárolhat csak rezsicsökkentett módon. Újdonság még, hogy ennek a fogyasztónak az előző számláján a rezsicsökkentéses fejléc azt mutatta, hogy a bevezetéstől, azaz 2013. január 1-je óta összesen 91.485 forintot takarított meg neki az állam. A mostani számláján már nincs ilyen visszamenőleges számítás, csak annyi szerepel rajta, hogy az aktuális számlájával mennyit spóroltak neki, ez pedig csak ezzel a számlával 33.685 forint.
  • Egy másik felhasználónál is hasonló a helyzet. Előzőleg 19500 forintot fizetett, most pedig 22501 forintot, de az ő számláján van egy 509 forintos biztosítási díj is.

A nem reprezentatív felmérésünk alapján tehát ha többet is kell fizetni az energiáért, mint korábban, egyelőre a különbség korántsem sokkoló és igazán nagy különbségekre csak a fűtési szezon kezdete után számíthatunk. Van azonban egy sokak számára ismeretlen vetülete a közüzemi díjak számlázásának, amelyről a 444.hu írt cikket csütörtökön. Nekik ugyanis több olvasó jelezte, hogy annak ellenére versenypiaci áron számlázták ki nekik a gázt, hogy nem sokat fogyasztottak az utóbbi egy hónapban.

A lap megfejtése szerint ennek az a - szolgáltatók által elég kevéssé hangsúlyozott - eljárás az oka, hogy az MVM úgynevezett súlyozási kulcsot használ a számlázásnál, vagyis nem mindegy, hogy milyen típusú a fogyasztó gázfelhasználása. Egész évben egyenletes, a fűtési szezonra fókuszáló, vagy vegyes. És aki például a fűtési szezonra súlyozott kategóriában van, de mégis gázkazánt szerel fel, annak ez utóbbi fogyasztását más szorzóval számolja a szolgáltató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz Gazdaság

Reméljük, fél-másfél év alatt az egész lezajlik, és csak egy rossz emlék marad – a rezsiválságról a Pénz beszél podcastban

A korábbi árak többszörösébe kerülnek az energiahordozók Európában, és ezt saját bőrükön is érzik már a magyar háztartások is. Van kiút a rezsicsapdából? Felgyorsul vagy épphogy lelassul a klímaátmenet a válság miatt? Vendégünk Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője és Schum Gergely, az Energiaklub projektvezetője.