szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bizottság reményei szerint már januártól életbe léphetne a mechanizmus.

Piaci korrekciós mechanizmus bevezetésére tett javaslatot az Európai Bizottság a földgáz esetében. A javaslat szerint a mechanizmus két feltétel együttes teljesülése esetén automatikusan lépne életbe:

  • az irányadó holland gáztőzsdén (TTF) értékesített, legközelebbi lejáratú (front-month) származtatott pénzügyi eszközök elszámolási ára megawattóránként két héten keresztül meghaladja a 275 eurót;
  • a TTF-árak a szóban forgó két hétben 10 egymást követő kereskedési napon legalább 58 euróval meghaladták az LNG-referenciaárat.

Kedd délután az irányadó ár 120 euró körül mozgott.

A bizottság emlékeztet: annak következtében, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, és fegyverként használja az energiaellátást, a földgázárak példátlan csúcsokat értek el mindenhol az EU-ban, és augusztus második felében minden eddiginél magasabbra, 340 eurós szintre szöktek. Ez az extrém áremelkedés rendkívüli károkat okozott az európai gazdaságnak. Az új eszköz célja az, hogy megakadályozzon ehhez hasonló kilengést, vagyis a gázárak szélsőséges megugrásának esetére vezessenek be egy ideiglenes, célirányos eszközt, amely automatikusan beavatkozna a gázpiaci folyamatokba.

A bizottság tervei szerint a mechanizmust akár 2023. január elsejétől aktiválhatnák – természetesen abban az esetben, ha a tagállamokat tömörítő Tanács áldását adja a javaslatra.

Az uniós energiaminiszterek először csütörtökön tárgyalnak a kérdésről. A legfejlettebb gazdasági hatalmakat tömörítő G7 várhatóan szerdán dönthet hasonló javaslatról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tiszai Balázs Gazdaság

Hogyan maradunk ki az uniós gázársapkából, ha nem tudunk kimaradni belőle?

Orbán Viktor a múlt heti EU-csúcson büszkén dobolta ki: elérte, hogy a hosszú távú beszerzési szerződések ne essenek a tervezett, államszövetségi gázársapka hatálya alá. Hogy ezt tényleg ő harcolta-e ki, az nem tiszta, de ennél fontosabb, hogy egyelőre az sem nyilvánvaló, ténylegesen hogyan maradunk ki a közös tőzsdei ármanipulációból, ha a Gazprommal kötött, hosszú távú szerződésünk árazását pont a holland tőzsdei árak mozgatják.