szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ezt jelentette be a svéd elnökség Brüsszelben, ahol a szakértők megtárgyalták a járványhelyzetet. Február végén szűnik meg az ajánlás érvényessége az Európai Unióban, sőt az egész schengeni övezetben is.

Az uniós intézkedés szimbolikus, hiszen a döntés csak ajánlás jellegű volt. Néhány országban, mint például Franciaország vagy Olaszország kötelező érvénnyel alkalmazták, de sok más uniós tagállamban egyáltalán nem. A kínai gazdaság újraindulásától és a kínai turisták érkezésétől sokat remélnek az európai országok.

200 millió Covid-páciens Kínában

Hszi Csin-ping elnök beszédet mondott Pekingben a Kínát vaskézzel kormányzó kommunista párt legfelső vezetőségének ülésén. Legyőztük a Covid-járványt – büszkélkedett Kína első embere, aki számokkal is szolgált. Ismerve a kínai statisztika jó szokását, hogy mindig igyekszik a vezetésnek kedves számokkal szolgálni, kicsit kétséges az adatok hitelessége, de a számok így is mellbevágóak: a nyitás kezdete, vagyis 2022 december óta 200 millió pácienst kezeitek Covid-fertőzéssel, és ezek közül 800 ezren voltak életveszélyben.

„Sikeresen túljutottunk a holdújévi ünnepeken, amikor több százmillió ember indult útnak” – nyilatkozta egy pekingi járványszakértő a Global Timesnak. Elmondta, hogy „a kínai társadalomban erős hibrid immunitás alakult ki”, vagyis a különböző Covid-variánsok esetében is fennáll a védettség. Ez különösen az idősebb nemzedék esetében fontos, mert a kínai oltóanyagok nem biztosítanak számukra megfelelő védettséget. A Pfizerrel a tárgyalások megszakadtak, mert az amerikai gyógyszergyár a kínaiak szerint túlságosan is sokat kért az oltóanyagért, mondván Kína immár fejlett ország, tehát nem jogosult kedvezményes árra, melyet a fejlődő világ államai kaphatnak meg.

Peking azért vetett véget a zéró tolerancia politikájának, mert a kínai gazdaság nagyon lelassult a lezárások következtében. Az IMF becslése szerint a globális gazdaság idén 0,75%-kal gyorsabban növekedhet a kínai nyitás eredményeképp. Csakhogy a kínai gazdaság nagyon megváltozott az elmúlt három évben – hívta fel a figyelmet a Wall Street Journal.

Ne várjunk csodát a kínai nyitástól

A kínai állam nyakig eladósodott a pandémia idején, ezért nem képes olyan erős impulzust adni a világgazdaságnak, mint 2008-ban, a nagy globális pénzügyi válság idején – hangsúlyozza az amerikai üzleti portál. Most a fellendülést nem az államtól, hanem a fogyasztóktól várják Kínában, ahol a hároméves lezárás után óriási a vágy a külföldi vagy a belföldi utazásokra.

„Kína nagyon erőteljes helyreállítási programot hajt végre, csakhogy ennek a hatása elsősorban az országon belül lesz majd érezhető” – állítja a HSBC bank szakértője. Frederic Neuman hangsúlyozta, hogy azok az államok járnak jól, ahova sok kínai turista érkezik vastag pénztárcával. Az USA is ide tartozik, de az amerikai gazdaság mégsem örülhet egyértelműen a kínai nyitásnak, mert megemelkedhetnek újra az energiaárak, és ez fokozhatja az általános inflációt.

Az IMF optimista a kínai gazdasági nyitással kapcsolatban: idén 5,2%-os növekedést vár, amely lényegesen magasabb, mint az Egyesült Államokban prognosztizált 1,4 százalék, vagy az Európára kalkulált 0,7%.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!