szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az államtitkár az energiamultikat ekézte, amiért "degeszre keresik magukat" a háború idején.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A háború szinte mindenkinek rossz, kivéve a nagy energiacégeket; nem jó ez így - erről beszélt Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára a Facebook-oldalán vasárnap közzétett videójában.

Az államtitkár megfejtése szerint a háború szinte mindenki vállára nagy gazdasági terheket pakol, de azért vannak olyanok akik nagyon jól járnak ebben az időszakban;

vannak, akik degeszre keresik magukat az energiaár-emelkedéssel.

Dömötör Csaba felsorolta szinte az összes nagyobb multicéget: az osztrák OMV rekord évet zárt, adózás után 5 milliárd eurója maradt, a Shell minden idők legnagyobb nyereségét érte el 40 milliárd dollárral, ez több mint kétszerese a háború előtti profitjának. A British Petrol pedig 114 éves történetének legjobb bevételét érte el tavaly, a nyerség 28 milliárd dollár, ami szintén több mint kétszerese a tavalyelőttinek. A francia Total is történelmi bevételt könyvelhetett el, 20,5 milliárd dollár a 2021-es tiszta profit. Az amerikai Chevron 35 milliárd dolláros rekord bevételt ért el tavaly, ami szintén a kétszerese az előző évinek - sorolta.

A másik amerikai "giga cég", az Exxon 56 milliárd dolláros rekord bevételt sepert be. "A nyugati olajiparban még egy cégnek sem volt hasonlóan magas éves nyeresége, óránként olyan 2 milliárd forintot kerestek. Nem rossz" - jegyezte meg a fideszes politikus.

A sort folytathatnánk, annyi azért látszik ebből, hogy végül is egész jó kis üzlet ez a szankciósdi, és az abból sarjadó áremelkedés - összegezte meglátásait a magyar kormány államtitkára, aki a Molt valahogy kifelejtette a felsorolásból.

És akkor a brüsszeli szankciók tönkretették az orosz kémbankot

Heti gazdasági hírösszefoglalónk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!