szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ezt üzente Kínából Emmanuel Macron francia elnök, akit nagy pompával üdvözöltek, miközben a vele együtt érkezett Ursula von der Leyen nem kapott ilyen fogadtatást Pekingben. Az Európai Bizottság vezetője ugyanis szankciókkal fenyegette meg Kínát arra az esetre, ha fegyvereket szállítana Oroszországnak.

„Ez az egyik legveszélyesebb időszak az Európai Unió történetében, mert egy nukleáris hatalom háborúzik a határvidéken” – hangsúlyozta a francia köztársasági elnök Hágában, ahol kétnapos hivatalos látogatást tesz háromnapos kínai körútját követően. Pekingből felhívta Biden amerikai és Zelenszkij ukrán elnököt, hogy megpróbáljon valamilyen közös nemzetközi béketervet létrehozni Hszi Csin-ping kínai elnök támogatásával.

Macron Kínában arról beszélt, hogy Európának független diplomáciát kell folytatnia, és nem követnie az USA irányvonalát, amely ellenségnek tekinti Oroszországon kívül Kínát is.

„Régebben az európai szuverenitás valamiféle francia specialitásnak látszott, egyfajta ábrándnak, de most olyan helyzet alakult ki, hogy az Európai Unió nem dönthet maga a fontos ügyekben!” – vázolta fel a problémát a francia elnök, nyilvánvalóan arra célozva, hogy a NATO-ban az amerikai befolyás a meghatározó. Mit lehet tenni?

Meg kell erősíteni az európai integrációt

Ezt javasolja a francia elnök, aki önkritikusan elismerte, hogy „eddig elmulasztottuk az Európai Unió gazdasági biztonságának a megteremtését.” Ez célzás arra, hogy az Európai Unió függővé vált az orosz energiától, és legnagyobb gazdasági partnere Kína lett, amely leszorította az első helyről az Egyesült Államokat, mellyel évek óta folynak a tárgyalások egy kereskedelmi egyezményről – eredménytelenül. Mit kellene tenni? „Kidolgozni egy teljes gazdasági biztonsági rendszert európai szinten!”

A francia elnök sajnálkozva említette, hogy még mindig nagyon szétdarabolt az európai piac, kevés a közös program, pedig a zöld átmenet erre jó lehetőségeket kínál. „Több Európa, több integráció” – fogalmazta meg tömören programját a francia elnök, aki ugyanakkor elutasította a protekcionista kísértést, hiszen „annak semmilyen értelme sem lenne”, mert az Európai Unió a világ legnagyobb kereskedője.

Macron kínai megjegyzése arról, hogy „nem akarunk az USA vazallusai lenni”, kicsapta a biztosítékot Washingtonban és nemcsak ott. Hágában Macron nem utalt nyíltan erre, de kifejtette: mit gondol ő az európai szuverenitásról.

„A szuverenitás védelme nem azt jelenti, hogy elfordulunk a szövetségeseinktől, hanem azt, hogy képesek maradjunk a partnereink megválasztására, és arra, hogy döntsünk a saját sorsunkról. Ne csak a szemtanúi legyünk korunk drámai eseményeinek” – foglalta össze szuverenitás koncepcióját Macron elnök Hágában.

A beszédet tüntetők zavarták meg, akiket nem az európai szuverenitás izgatott, hanem az új francia nyugdíjtörvény, amely 62-ről 64-re emelte a korhatárt. Ez ellen hetek óta tiltakoznak a szakszervezetek éppúgy, mint a szélsőbal és a szélsőjobb Franciaországban, ahol Macron népszerűsége a mélypontra jutott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!