Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Egy éve még nulla volt a kamatláb, amelyet szerdai döntésével most 5,25–5,5 százalékos sávba emelhet az amerikai jegybank szerepét betöltő testület. Az ok az infláció, de a következmény drámai lehet mind az USA, mind a globális gazdaság számára.
Az infláció csökkent az Egyesült Államokban márciusra, amikor 5%-ot mértek, míg egy hónappal korábban még 6% volt, de a maginfláció – ha csekély mértékben is – növekedett: 5,5%-ról 5,6-ra. Emiatt a szakértők megosztottak abban, kell-e folytatnia az emelést a jegybank szerepet betöltő Federal Reserve Boardnak? A Reuters megkérdezett 105 szakértőt, és 90% mondta azt, hogy a magyar idő szerint este bejelentés 25 bázispontos emelésről szól majd.
„A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy tovább kell folytatni a kamatemelést” – hangsúlyozta Adam Posen, a washingtoni Peterson intézet igazgatója, aki a londoni Guardiannek nyilatkozott. A Bank of America vezető közgazdásza, Michael Gapen szerint „lassul ugyan az infláció, de még sokat kell tenni azért, hogy a tervezett 2%-os célt elérjük. Ezért mindenképp kamatemelés kell májusban, és esetleg még azután is.”
Épp ellenkezőleg, le kell állni az emeléssel – jelentette ki Robert Shapiro, aki Bill Clinton korábbi amerikai elnök egyik gazdasági tanácsadója volt. Ő arra mutatott rá, hogy ha tovább emeli a Fed a kamatokat, akkor az recessziót eredményezhet az amerikai gazdaságban, ez pedig csapást mérhet a középosztályra és a szegényebb rétegekre, akik bérből és fizetésből élnek. Az Egyesült Államokban jövőre választásokat tartanak, ezért a recesszió rosszul jönne Joe Biden elnöknek, aki nemrég jelezte: újraindul a Fehér Házért.
Shapiro szerint figyelmeztető jel az amerikai gazdaság lelassulása: ”1,1%-ra csökkent a gazdasági növekedés, és ez egyértelmű jelzés a Fednek, hogy szünetet kell tartania a kamatemeléssel. A negatív hatások ugyanis csak később jelentkeznek, mert van bizonyos csúszás a kamatemelés bejelentése és annak tényleges hatása között.”
Neil Shearing, a Capital Economics vezető közgazdásza szerint lesz még egy 25 pontos emelés, és azzal vége. Miért? „A munkaerőpiac lehűlőben, egyre szigorúbbak a hitelfeltételek, a bankrendszer problémáival együtt ez bőven elég ahhoz, hogy senki se sóhajtozzon magasabb kamatok után.”
A Nobel-díjas Joseph Stiglitz szerint a kamatemelés szinte automatikusan váltja ki a bankválságot. Ezért a Columbia Egyetem professzora szerint egyenesen a Fed a felelős a bankválságért, melynek még egyáltalán nincsen vége – írta a Project Syndicate oldalon.
Az Európai Központi Bank követi az amerikai trendet
A szakértők többsége arra számít, hogy az Európai Központi Bank csütörtökön 25 ponttal emeli az euróövezeti alapkamatot, amely így elérheti a 3,75%-ot. A Bank of England is követheti az amerikai trendet: 4,5%- a emelheti a brit alapkamatot. Mindkét esetben a magas infláció a magyarázat: az eurózónában áprilisban – ha minimális mértékben is –, de nőtt az infláció 6,9%-ról 7%-ra. Az Egyesült Királyságban ugyan minimális csökkenést tapasztaltak, de az infláció még mindig 10% fölött van: februárban 10,4%, márciusban 10,1%.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Az izraeli légicsapások egy Hamász-forrás szerint teljesen szétverték a terrorszervezetet, és nincs senki, aki újra tudná azt szervezni.
A Tisza Párt elnöke reagált Orbán Viktor interjújára, amelyben a miniszterelnök azon kesereg, hogy Varga Judit, Magyar volt felesége már nincs a politikában.
Tovább folytatódik a harc az egykori szövetségesek között.
Van, ahol így is majdnem negyven fok lehet ma.
Amerikai kutatóknak sikerült csodát tenniük.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.