A Tungsram felszámolásának legnagyobb vesztesei az adófizetők lehetnek

Hiába tolt bele az állam tízmilliárdokat, sikeres modernizáció helyett tönkrement a patinás izzógyár.

  • HVG HVG
A Tungsram felszámolásának legnagyobb vesztesei az adófizetők lehetnek

A Tungsram izzógyár tönkrement, annak ellenére, hogy az állam a vállalat működését tízmilliárdokkal támogatta. A 2018-ig az amerikai GE-csoporthoz tartozó Tungsram terveihez annak ellenére járult hozzá nagy összegekkel az Orbán-kormány, hogy szakértők szerint kódolva volt, hogy képtelen lesz túllépni a hagyományos izzógyártáson – írja az e heti HVG.

Herdon István milliárdos debreceni vállalkozó, a Xanga-cégcsoport tulajdonosa a HVG-nek elmondta, hogy pályázik a felszámolásra jutott Tungsram egyes vagyonelemeire. A minap jelent meg a felszámoló 1,8 milliárdos árverési felhívása a cég kisvárdai telephelyére, berendezéseire és a repülőgép-karbantartással foglalkozó Aero Space Power Kft. üzletrészére.

Az állami Eximbank több lépésben 119 millió euróra és húszmilliárd forintra, azaz összesen mintegy 65 milliárd forintra jegyeztetett be jelzálogjogot a cégcsoport vagyonára – derül ki a hitelbiztosítéki nyilvántartásból. Ehhez képest az 1,8 milliárd forintról induló pályázat súlytalan.

Az Eximbank jó eséllyel elbukja a pénze – pontosabban az adófizetők pénzének – nagy részét. Mindebből azonban nem következik, hogy a Tungsram-csoportnak ne lenne, vagy ne lett volna tetemes vagyona, azonban a jelen állás szerint nem tudni, hogy az mennyiben fedezi az óriási állami hiteleket, Szabó Zsolt felszámoló ugyanis nem nyilatkozott a HVG-nek

Azt, hogy mi történt a Tungsram ingatlanjaival, és mi lehet a cégcsoport központi, Váci úti ingatlanának sorsa Budapesten, elolvashatja a csütörtöki HVG hetilapban és hamarosan a hvg360-on.

HVG

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.