szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pénzügyminisztérium még egyeztet a jegybankkal annak aggályairól, mielőtt benyújtják a jegybanktörvény módosítását az Országgyűlésnek.

„A kormány tegnapi ülésén megtárgyalta a jegybanktörvény módosítását. A parlamenti benyújtást megelőzően részletes és alapos egyeztetést folytatunk az Európai Központi Bank által megerősített javaslatról az MNB-vel” – írta Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebookon.

A szóban forgó, az Európai Központi Bank által legalábbis finomításra szoruló módosítással a jegybank fideszes felügyelőbizottsága a mostaninál nagyobb beleszólást kapna a jegybank működésébe. És ellenőrzési jogkört a Pallas Athéné Alapítvány és cégcsoportja fölött.

Varga Mihály az utolsó csavarig látni akarja Matolcsy alapítványi birodalmát

Egy, az Európai Központi Bank által legalábbis finomításra szoruló módosítással a jegybank fideszes felügyelőbizottsága a mostaninál nagyobb beleszólást kapna a jegybank működésébe. És ellenőrzési jogkört a Pallas Athéné alapítvány és cégcsoportja fölött. A központi bank megdorgálta a Pénzügyminisztériumot: a jegybanknál vezetett devizaszámláról még az előtt illett volna velük konzultálni, hogy törvénybe írják.

A tervezet alaposan kiakasztotta Matolcsy Györgyöt. A jegybankelnök a tőzsde díjátadóján kritizálta a tervezetet, mint amely – egyéb kormányzati intézkedések után – a jegybank függetlenségét korlátozná. Ezzel kanyarodott rá volt helyettese, a jelenlegi nemzetgazdasági miniszter, Nagy Márton személyeskedő kritikájára, mondván: „Ki kellett tennünk a jegybankból, ki kellett ebrudalnunk, jelentős szakmai hibákat vétett, elfogadhatatlan volt a vezetési stílusa, ami a jegybank érdekeivel ellentétes viselkedést is mutat.”

A tárcavezető nem maradt sokáig adósa: „2013 és 2020 között Matolcsy György volt, most már más a főnököm. Hála istennek!” – mondta a miniszter.

Ezért akarja látni Varga Mihály a Matolcsy-alapítvány titkait

„Ki kellett tennünk a jegybankból, ki kellett ebrudalnunk, jelentős szakmai hibákat vétett, elfogadhatatlan volt a vezetési stílusa, ami a jegybank érdekeivel ellentétes viselkedést is mutat” – jellemezte Matolcsy György jegybankelnök Magyarország hivatalban lévő nemzetgazdasági miniszterét, volt helyettesét, Nagy Mártont. A tárcavezető nem maradt sokáig adósa: „2013 és 2020 között Matolcsy György volt, most már más a főnököm.

A kormány és a jegybank közti konfliktus azóta sem csitult, a jegybank közleményt tett közzé arról, hogy káros személyes konfliktusként bemutatni a magyar gazdaság és a jegybank függetlensége körüli vitákat – miközben a jegybankelnök nem pusztán személyeskedő megjegyzéseket tett Nagy Mártonra, de azt állította, ő áll minden, a jegybank függetlenségét és mozgásterét korlátozó kormányzati intézkedés és kormányközeli vélemény mögött.

A jegybank ezenfelül:

  • Elemzést tett közzé arról, hogy a kormány pontosan hogyan rombolta eddig a jegybank monetáris politikájának hatékonyságát.
  • Elemzésben mutatta be, miért káros a jegybanktörvény tervezett módosítása.
  • Közleményben bizonygatta, hogy a „pletykákkal” ellentétben Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök korrekt munkakapcsolatban állnak egymással, és a korábbi évekhez hasonlóan továbbra is rendszeresen konzultálnak szakmai kérdésekről.
  • Horváth Bianka (a Monetáris Tanács volt tagja, Parragh László iparkamarai elnök volt felesége, Matolcsy jelenlegi tanácsadója) dolgozatában a jegybanki függetlenség fontossága mellett érvelt.

Kérdésekkel fordultunk a Pénzügyminisztériumhoz a jegybank által megfogalmazott kritikákkal, illetve a törvénymódosítás további sorsával kapcsolatban – cikkünk megjelenéséig a tárca nem válaszolt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!