szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

108 milliárdot szán a kormány az új otthonfelújítási programra, ingatlanonként 7 milliós beruházásokat lehet finanszírozni, amiből hatmillió lesz a támogatás és egymilliót saját zsebből kell beletenni. Szakértők gyorselemzéséből most kiderül, mire lehet elég ez az összeg, és mekkora összeget lehet megspórolni, és kinek érheti meg igazán belevágni.

A kormány pénteken bejelentette az új otthonfelújítási programját. A REPowerEU keretein belül finanszírozott, az 1990 előtt épült családi házak energetikai korszerűsítését célzó pályázatra 108 milliárd forintot szán a kormány, amiből nagyjából 18-20 ezer olyan otthon újulhat meg, ahova be van kötve a vezetékes gáz.

A program eddig ismert részletekről itt olvashatnak:

Bejelentették az új otthonfelújítási programot, 6 millió forintot lehet egy házra igénybe venni

Összesen akár hétmillió forintos beruházásra lehet támogatást kérni, de egymillió forintot saját zsebből kell fizetni. Csak azok pályázhatnak, akikhez be van vezetve a gáz, és 1990 előtt épült az otthonuk.

Mennyit spórolhatunk ezzel? 

A programba belevágók  akár 10 millió forintot is megspórolhatnak egy évtized alatt – kommentálta a bejelentést Korponai Levente, a money.hu vezetője, aki szerint 

  • a kamatmentes hitellel 4,8-6,8 millió forint kamat- és hitelvisszafizetést lehet megpsórolni a piaci alapú hitelekhez képest. A támogatott hitelre ugyanis 2,5-3,5 millió forintot kell visszafizetni nyolc év alatt a banknak, amihez képest egy 8 éves futamidejű, 6 millió forintos szabad felhasználású jelzáloghitelnél összességében 8,3-9,3 millió forintot kellene törleszteni. 
  • a legalább 30 százalékos energetikai hatékonyságjavulással pedig akár több százezer forinttal is csökkenhet az éves rezsiszámla. 

Nőni fog az ingatlan értéke

Már csak azért is érdemes belevágni a korszerűsítésbe, mert a felújított régebbi házak jellemzően harmadával magasabb áron kelnek el, mint azok, amiket nem újítottak fel – értékelte a programot Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Adataik alapján 

  • a fővárosban idén eladott közepes állapotú és felújítandó házak átlagos négyzetméterára 677 ezer, a felújítottaké 719 ezer forint volt;  
  • a megyeszékhelyeken a korszerűsítendőknél 389 ezer forint, a jó állapotúaknál majdnem 530 ezer forint volt az átlagár;
  • a kisebb városokban 316 és 416 ezer forintot mutatnak az idei adatok;
  • a községekben pedig a felújítandó házaknál 232 ezer, a felújítottaknál pedig 367 ezer forint volt az átlagos eladási négyzetméterár.

Mire lesz elég a megpályázható összeg?

Az összesen hétmilliós összegből főleg vidéki és agglomerációban található családi házak épületenergetikai korszerűsítését tudják majd megoldani a tulajdonosok – közölte Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke. Arra számít, hogy sokan fogják igénybe venni a támogatást, mert az elmúlt év turbulenciái miatt sok az elhalasztott építkezés és felújítás.

Juhász István András

Szerinte ebből a forrásból kivitelezhető egy átlagos 1990-es évek előtt épült 80-100 m2 alapterületű családi ház teljes külső hőszigetelése, beleértve a födém szigetelését is, ami nyílászárócserével együttesen akár 50 százalékos energiahatékonysági javulást eredményezhet.

A program kifejezetten előnyös a durván 900 ezer Kádár-kocka tulajdonosai számára.

Aki fűtés-korszerűsítésre is költene a támogatásokból, azzal számolhat, hogy például egy split klíma bruttó 340 ezer forintba kerül (ebből helyiségenként egyre lehet szükség), illetve szóba kerülhet még vizes hőszivattyú beszerelése is, amit meglévő központi fűtési rendszerre lehet kötni, ennek bruttó ára 2,2 millió forint a Daikinnél – közölte a cég a hvg.hu-val.

Kinek lesz még jó?

Örülni fog a több mint 20 nagy – akár több gyáregységgel is rendelkező – EPS (tipikusan használt homlokzati polisztirol) és kőzetgyapot szigetelőanyagot gyártó vállalat, ők alig várják, hogy ismét növelhessék kapacitáskihasználtságukat, tehát ezen a téren bőven van hazai alapanyag. A hazai gyártású nyílászáró-ellátás is biztosított: Magyarországon nagyságrendileg 200 hazai homlokzati (műanyag, fa és alumínium) nyílászárót gyártó üzem működik, így mind a szigetelőanyagok, mint a nyílászárók esetében zavartalan lesz az ellátás.

A program emellett az építőiparban tevékenykedő legtöbb kis és középvállalkozást pozitívan érintheti Juhász Attila szerint.

Ez lehet az a lökés, ami hiányzott az építőiparnak

– kommentálta a bejelentést ki Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője, aki szintén úgy vélte, hogy  a kis- és középvállalkozások számára lehet előnyös a program. Jelezte azt is, hogy a cég külön alprogramot indít ezzel kapcsolatban hamarosan, kedvezményekkel, technikai és pályázati tanácsadással.

Fordulat az építőiparban: 15 hónap után nőtt az építőanyagok forgalma

Még nem látszik egyértelmű trendforduló, de hosszú idő után először beszélhetünk növekedésről az ágazatban.

„Összességében nagyon előremutató a kormány programja, de természetesen a végrehajtás részletein nagyon sok múlhat. Bízunk benne, hogy a pályázati folyamat egyszerű, a támogatások pedig gyorsan elérhetőek lesznek, hogy minél több család számára elérhetővé váljon a felújítás lehetősége” – közölte Markovich Béla.

építkezés felújítás családi ház vállalkozás zöld kisvállalkozás lakásfelújítás
Reviczky Zsolt

Mekkora lépték?

A több mint 4,5 milliós hazai lakásállomány több mint 80 százaléka, 3,6 millió lakás épült 1990 előtt, vagyis ennek legalább 0,5 százaléka újulhat meg most a program keretein belül.

A korszerűt megközelítő, vagy az ennél is jobb besorolású ingatlanok aránya nem éri el a 10 százalékot, a családi házak fele alacsony energiahatékonyságú, tehát bőven vannak olyan lakások, ahol könnyűszerrel elérhető a megkívánt 30 százalékos energiahatékonyság javulás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!