szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínaiak járnak az élen a szénerőmű-kapacitás növelésében, de az USA és Európa sem tartja be a vállalásait.

Évente legkevesebb 6 százalékkal kellene csökkennie, ehelyett tavaly 2 százalékkal bővült a világ szénerőműveinek kibocsátása a most közzétett jelentés szerint. A Global Energy Monitor arra hívja fel a figyelmet, hogy 69,5 gigawattal bővült a szénerőművek kapacitása a globális gazdaságban, és így felgyorsult a klímaváltozás. Az új szénerőmű-kapacitás kétharmadát Kínában helyezték üzembe tavaly az energiaválságra hivatkozva, de épültek új környezetkárosító erőművek a fejlett világban is: Japánban, Dél-Koreában vagy Görögországban. Az új szénerőműveket Kínán kívül elsősorban a fejlődő országokban építették meg: India, Indonézia, Banglades, Pakisztán, Vietnám és Zimbabwe.

Ami a szénerőművek bezárását illeti, azt alaposan lelassították az Egyesült Államokban és Európában: 21 gigawatt kapacitás szűnt meg, viszont nettó 48,5 gigawatt plusz kapacitás továbbra is szennyezi a környezetet. 2016 óta ez a legnagyobb növekedés.

A szakértők szerint környezeti válsághelyzet fenyeget, ha Kína nem állítja le szénerőmű-programját másutt pedig nem zárják be ezeket a környezetet fokozottan károsító erőműveket. “Ha nem így lesz, akkor elfelejthetjük a párizsi klímamegállapodást, és azt a reményt , hogy gyorsan át lehet térni a fenntartható energiára”- nyilatkozta a londoni Guardian tudósítójának Flora Champenois, a Global Energy Monitor elemzője, aki rámutatott , hogy 2040-ig minden hagyományos szénerőművet be kellene zárni. Csak azok képezhetnek kivételt, amelyek a karbont kivonják a levegőből drága technológiával.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy minden héten be kellene zárni két szénerőművet a világban, évente megszüntetve 2130 gigawatt kapacitást. Kína döntő fontosságú ebből a szempontból: ott gyorsan térnek át a fenntartható energia forrásokra. Emiatt csökken az igény a szénerőművekre. Európában és az USA-ban felgyorsulhat a szénerőművek bezárása – mondta a Global Energy Monitor szakértője, aki nem véletlenül fogalmazott feltételes módban, hiszen ha újra Donald Trump kerül hatalomra Washingtonban, akkor megváltozhat a kedvező trend, mert kitarthat a Fehér Házban is a környezetvédelemmel szemben szkeptikus álláspontja mellett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!