szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A párt szerint így az is kiderül, kik kerestek jól a gázszerződéssel, amely alapján olykor akár a világpiaci ár ötszörösét is fizethettük az orosz gázért.

Másodfokon is adatigénylési pert nyert a Demokratikus Koalíció az állami gázkereskedő cég ellen. A párt közlése szerint a Fővárosi Ítélőtábla ítélete alapján ki kell adni, hogy mely cégek adtak el orosz gázt a magyar államnak 2021 óta, “az Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök által kötött gázalku keretében”. 

A párt szerint “így végre megismerhetjük azokat a Fidesz-közeli nagyvállalatokat és milliárdosokat, akik éveken át a világpiaci ár többszörösért adták el az oroszoktól vásárolt gázt a magyar embereknek”.  

A DK azt ígéri, hogy az adatokat nyilvánosságra hozza, így kiderül majd, “kiknek a kedvéért emelték hétszeresére a gáz árát”. A gázalkuról korábban a hvg.hu is írt, megállapítva, hogy a 2021-es – 15 évre szóló – gázszerződés és az abban foglalt árképzési képlet ugyan titkos, de az sejthető, hogy az 2 hónapos csúszással követik a tőzsdei árakat. 

Ez azt jeleti, hogy ha a tőzsdei árak felfelé mozdulnak, akkor azt a szerződés is leköveti és az ár felfelé mozdul, ha lefelé mozdulnak a világpiaci árak, akkor pedig idővel lefelé mozdul a szerződéses ár is. Az biztos, hogy 2021-ben, amikor emelkedett a gáz ára, akkor valóban jó ideig olcsóbban kaptuk azt az oroszoktól, mintha a piaci áron vásároltunk volna.   

A fenti logika azonban visszafele is működik. Azaz miközben a meredek áremelkedés idején az eltolt árazás egy darabig olcsóbb beszerzést biztosít, addig egy hirtelen áresésnél pont fordítva, fenntartja a korábbi magas árat. Emiatt 2022 őszén köbméterenként 900 forint körüli áron kaphattuk a gázt, miközben a tőzsdei jegyzés 120 forint körül volt – ez ötszörös különbség. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!