szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Turistabuszt vásárolt 2019-ben a Magyar Vízilabda-szövetség, pedig a Volánbusz ingyen szállította őket. Többek között ez derül ki szervezetet átvilágító cég jelentéséből.

Átláthatatlanul, szinte fék nélkül szórta a pénzt 2018 és 2022 között, Vári Attila elnöksége idején – a 24.hu ismertetése szerint ezt állapította meg a Magyar Vízilabda-szövetség (MVLSZ) elmúlt éveinek gazdálkodását átvilágító OPL Gunnercooke jogi szolgáltatási cég. A dokumentumot – amelyet Vári lemondása után a szövetség új, Madaras Norbert irányította vezetése rendelt meg –, nem adták ki, arra hivatkozva, hogy belső felhasználásra készült. A Transparency International Magyarország kezdeményezésére azonban a bíróság közadatnak minősítette.

A jelentés szerint a szövetség 2019-ben 219 ezer euró plusz áfáért (mostani árfolyamon 93 millió forint) vásárolt meg egy használt, 42 üléses Mercedes turistabuszt, amelyet aztán bérbe adott a Baranya megyében működő Horváth és Társa Kft.-nek üzemeltetésre, karbantartásra és tárolásra, kilométerenként 50 forintért. A cikk szerint jelenleg egy ekkora busz bérleti díja piaci alapon 450-600 forint.

Vári Attila nem érzi felelősnek magát azért, hogy eltűnt a vízilabda-szövetség számlájáról 50 millió forint

A rendőrség csalás miatt nyomoz, a lemondott elnök szerint hackertámadás áldozataivá váltak.

A vizsgálat annak megállapítására nem terjedt ki, hogy mi szüksége volt az MVLSZ-nek a buszra, de az kiderült, hogy négy év alatt csak néhány alkalommal, összesen 33 ezer kilométer megtételére használták, az utak költségeit pedig a kft. kiszámlázta a szövetségnek, amelyet minden megtett kilométer után veszteség ért. A jármű értéke ugyanis nagyobb mértékben csökkent, mint amennyit az üzemeltető a bérleti díjjal kompenzált.

A szövetség új vezetése tavaly januárban mondta fel a bérleti szerződést és kapta vissza a buszt, amelyet aztán a sportügyeket felügyelő Honvédelmi Minisztérium engedélyével 100 ezer euróért – a korábbi vételár kevesebb mint feléért – értékesített. Azért ilyen alacsony összegért, mert a jelentés szerint a járművet nem tartották rendesen karban, és 13 ülés is hiányzott belőle.

A lapnak a kft. egyik vezetője és tulajdonosa, Horváth Csongor azt mondta, hogy a busszal csak kevés alkalommal utaztak vízilabdázók, mert a Volánbusz a szövetség partnereként ingyen szállította őket. Állítása szerint ő maga és sokan mások sem értették, hogy akkor miért kellett az MVLSZ-nek a jármű. Azt is mondta, hogy nem ők alakították át, már úgy kapták meg, hogy hiányoztak belőle az ülések.

A dokumentumból az is kiderül, hogy a szövetség a Breitling Sport Kft.-től 2020 és 2022 között nettó 378 millió forint értékben vásárolt sportfelszerelést. A céggel kötött szerződés árlistájában pedig egyes ruhadarabok kedvezményes ára magasabb volt, mint a normál áruk. Az átvilágítást végző cég azt állapította meg, hogy az így beszerzett sportruházat átlagosan 152 százalékkal került többe annál, amennyit a Honvédelmi Minisztérium az állami támogatásból elszámolható legmagasabb árként megszabott. A kft. A bevételének a 90-95 százalékát a szövetség által a sportruházatra kifizetett összeg tette ki.

Összehasonlításképpen: a Breitlingtől vásárolt galléros pólók darabja 25 ezer forint volt, míg az azóta velük leszerződött Dorkótól hasonlót 8127 forintért szerzik be.

A cikkben további, kérdéseket felvető szerződésekről és rokoni szálakról is írnak, és azt is megjegyzik, hogy a jelentésben számos helyen tűnnek fel pécsi kötődésű vállalkozások, márpedig Várit sok szál köti a városhoz. 2019-ben elindult az ottani polgármesteri posztért a Fidesz színeiben, de volt ott helyi képviselő, valamint az önkormányzati Pécsi Sport Nonprofit Zrt. vezetője is.

A lap kereste Várit, de nem tudta elérni.

Madaras Norbert a szövetség mellett vezetheti a vízilabdás módszertani központot is

Az intézmény elindításáról beszélt már Madaras elődje, a szintén kétszeres olimpiai bajnok Vári Attila is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!