szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány, a munkáltatók és a munkavállalók érdekképviseletei egyetértettek, hogy a minimálbérnek 2027-re el kell érnie az átlagkereset 50 százalékát. Ám csak a – jelenleg mintegy havi 40 ezer forinttal – alacsonyabb rendszeres átlagkereset 50 százalékát.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának mai ülésén megszületett a megállapodás arról, hogy a minimálbérnek három év alatt el kell érnie a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát – értesült a Portfolio.hu.

Néhány hete Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszélt arról, hogy a minimálbérnek 2027-re el kell érnie az átlagkereset 50 százalékát. Ezt csak kifejezetten jelentős, 18-20 százalékos éves béremelésekkel lehetett volna elérni.

A bér, aminél nem lehet kevesebbet keresni – Kasszakulcs #23

Mi a különbség a minimálbér és a garantált bérminimum között? Mennyire felel meg ez az összeg a gazdasági valóságnak? Meg lehet-e élni a minimálbérből? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat gazdasági podcastunk évadnyitójában.

Mivel a rendszeres bruttó átlagkereset alacsonyabb, mint a teljes átlagkereset (nincsenek benne jutalmak, egyszeri juttatások stb.), a kitűzött cél kisebb emelésekkel is elérhető. 2024 júniusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 642 000 forint volt, miközben a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 598 200 forintra becsülhető. Vagyis

a rendszeres bérek jelenleg több mint 40 ezer forinttal alacsonyabbak.

A kormány, illetve a vállalkozások és a munkavállalók érdekképviseleteinek részvételével zajló egyeztetéseken arról egyelőre nem született döntés, hogy a 2027-re kitűzött célt mekkora éves emelésekkel fogja majd elérni a minimálbér.

Fontos kérdés, hogy ezzel párhuzamosan milyen mértékben emelkedik az annál magasabb garantált bérminimum (avagy szakmunkás-minimálbér). Vélhetően a minimálbér jelentős emelkedésének az lesz az ára, hogy a garantált bérminimum csak jóval szolidabb mértékben emelkedik majd. Ez történt egyébként idén is (15, illetve 10 százalékos emeléssel).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!