szerző:
Szőllősi Lili
Tetszett a cikk?

Új termékhez új gyártósor dukál. A Cerbona új termékcsaládja indításával egyszerre telepítette a kivételes technológiát alkalmazó szeletsorát, ennek apropóján pedig meg is mutatta, hogyan készülnek vadiúj müzliszeleteik.

A közel kétszázféle terméket gyártó Cerbona legújabb szeleteinek megjelenését hosszú előkészítés előzte meg, több mint két éve fut már a projekt, hiszen ehhez a többrétegű müzliszelethez egy új gyártósort is be kellett szerezni. Az üzemsort, amelynek bekerülési értéke az egymilliárd forintot is eléri, nagyjából másfél évvel ezelőtt rendelték meg, az év elején érkezett a gyárba és májusban helyezték üzembe. Éves szinten így 150 milliónál több szeletet tudnak legyártani, ami 4 ezer tonnának felel meg.

Legújabb termékük, a Max szelet négy különböző rétegből tevődik össze: egy megszokott müzlitestből, rajta egy ízesített karamellás krémből, ez le van csurgatva egy kis csokival, esetenként megszórva valamivel, és még a talpa is kap egy adag csokoládét. Az összetett folyamat miatt kellett külön gyártósor a terméknek, ilyet ugyanis más az átlagos szeleteket gyártó sorok nem tudnak.

A magyar cég a hagyományos müzliszeletekkel kezdte, ezután először az úgymond funkcionális fajták felé nyitottak, lett gluténmentes, vegán és proteines szeletük is. Ezt követően a inkább a kényeztető vonal irányába szerettek volna fordulni – mondta Mészáros Tamás, a Cerbona Élelmiszergyártó Zrt. vezérigazgatója. A mostani fejlesztés nyomán a külföldre irányuló szállítások bővülhetnek, a régiós piac mellett nyugat-európai országokat is elérve. A beruházás által a vállalat a müzliszelet gyártási kapacitása duplázódhat.

Székesfehérváron a gyárlátogatás idején a négy ízesítés közül épp a málnás készült. A gyártási folyamat sok lépcsőből áll. Az első helyszín a kimérő hely, ahol precízen adagolják ki az alapanyagokat, a száraz és a ragasztó komponenst. Ez utóbbiról azt lehet tudni, hogy a megfelelő állag megadásán kívül az ízért is felel. Ezután érkeznek a konyhába, ahol kezdődik a főzés: itt a ragasztó komponens és a száraz alapanyag válik eggyé nagyjából 70-80 fokos hőmérsékleten. Mikor elkészült a massza, azt kiterítik, mint egy szőnyeget és megfelelő vastagságúra nyújtják. Erre a müzliszőnyegre öntik rá a karamellás réteget és szórják meg liofilizált málnával. Ezt követően egy extrém hűtési folyamat következik, nagyjából tíz méteren keresztül halad át a szőnyeg, az itteni hőmérséklet 8-9 Celsius-fok.

Ezután következik a vágás, majd megkapja a müzli a talpát és a tetejére vékony csokiréteget csurgatnak. Az újabb réteg természetesen újabb hűtést igényel, majd olyan folyamat jön, ami más müzliknél nem egy soron történik, a csomagolás. Az egyszerűbb szeleteknél azok felöltöztetése ugyanis egy másik helyen zajlik, külön folyamatot képez. A müzliszeletek itt egy háromrészes csomagolási folyamaton mennek át, melynek első két lépése automatizált, a harmadik azonban még manuális: előbb becsomagolják a szeleteket, majd gyűjtőkínálóba kerülnek, a végén pedig nagyobb dobozokba és irány az üzlet!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!