szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Javult a helyzet az utóbbi tíz évben, de korántsem eléggé.

Szűk egy hete, november 15-én volt az Egyenlő Díjazás Európai Napja – emlékeztet az Átlátszó. Ez az a nap, amelytől kezdve a nők év végéig gyakorlatilag ingyen dolgoznak: Európában ugyanis a nők csupán a 0,87 százalékát keresik annak, amit a férfiak, ez az összeg pedig másfél havi fizetéskiesésnek felel meg. Az Amnesty International számításai szerint ez a nap Magyarországon október 29-ére esik. Ez azt jelenti, hogy a magyar nők bár tizenkét hónapot dolgoznak, csak tízért kapnak fizetést a férfiakkal szemben.

Az Eurostat az Átlátszó által bemutatott adatai szerint az EU-ban átlagosan 13 százalékkal keresnek kevesebbet a nők, mint a férfiak. Ez jobb a tíz évvel ezelőtti adatnál, akkor ez még 16 százalékon állt. Magyarországon is javult valamennyire a helyzet tízéves átlagban: a tíz évvel ezelőtti húszszázalékos különbséghez képest 2022-re 17,5 százalékkal csökkent a bérszakadék – ez azonban még mindig 4,5 százalékos lemaradást jelent az uniós átlagtól. Ezzel Magyarország a legegyenlőtlenebb egyharmadba tartozik.

A portál azt írja, hogy a legtöbb országban tíz év alatt voltak olyan időszakok, amikor egy bérszakadék ismét tágulni kezdett, majd zsugorodott. Magyarországon a nők fizetése 2015-ben és 2016-ban közelített leginkább a férfiakéhoz: akkor csak 14 százalékos volt a bérszakadék. 2019-ben viszont már ismét 18,2 százalék volta a szakadék, ez javult 2022-re 17,5 százalékra.

A KSH adatai szerint Magyarországon a bérszakadék 2020 és 2024 között 14 és 16 százalék között alakult. Ez azt jelenti, hogy 2024 első félévében a férfiak átlagosan 683 ezer forintot kaptak havonta, míg a nők csupán 585 ezret.

Címlapképünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!