szerző:
Szőllősi Lili
Tetszett a cikk?

Miközben a Duna-Dráva Cement (DDC) Kft. Kolodko Mihállyal együttműködve betoncápákat adott át a Duna-parton, a cégnek a háttérben a kormány hozta rendeletekkel kell megküzdeni. Az elmúlt évek során különadók és hatósági árak nehezítették meg a cég dolgát, ők mégis újításokkal érkeznek a magyar piacra.

Bár a napokban a DDC inkább a közreműködésével létrejött szoborcsoport miatt került terítékre, a cementgyártó nem csak emiatt érdekes. A cég a német HeidelbergMaterials és a Schwenk Zement tulajdonában lévő leányvállalat, magyarországi működése azonban szinte teljesen magyar, így a termékeik rendelkeznek a magyar termék védjeggyel. Ehhez mindazokat a feltételeket teljesítik, hogy magyar telephelyen, magyar alapanyagot és munkaerőt használva termelnek. A vállalatnál hangsúlyt fektetnek a munkaerő hosszútávú megtartására, ennek köszönhetően van olyan család is, amelynek három generációja is a DDC-nél dolgozik. Szilágyi Zsolt elnök-vezérigazgató sem most került a céghez, több, mint 25 évvel ezelőtt kezdte gyakornokként.

A Duna-Dráva Cementnél attól függetlenül viszonylag alacsony, egyszámjegyű a fluktuáció, hogy a mai magyar környezetben egyre nehezebb a működésük. Az elmúlt négy évben ugyanis kétféle különadót is kivetett a kormány a cementgyártókra, egyrészt egy kiegészítő bányajáradékot, másrészt pedig egy szén-dioxid kvóta adót. Ezeken kívül is érte komoly korlátozás a cementgyártókat, a cementhez ugyanis (a korábbi farhát-árstophoz hasonlóan) hatósági korlátozást rendeltek, a tonnánkénti 20 ezer forint mellett pedig nem lehet profitot termelni. A DDC mégsem hátrált meg és nagyon úgy tűnik, az ilyen kormányrendeletekkel sem sikerül kormányközeli vállalkozók kezére juttatni a céget.

Cápák. Kolodko Mihály szobrai Vácott.
KNKPR

A cementgyártónak és Kolodko Mihálynak köszönhetően pedig mostantól nem kell külföldre menni, hogy bárki felkiálthasson: cápaveszély! Sőt állatkert vagy tropikárium meglátogatása sem szükséges hozzá, csupán ki kell látogatni a váci Duna-partra és ott megpillantani a kavicsok közt fekvő betoncápákat. A dunai cápák a környezetszennyezés elleni harcra hivatottak hangsúlyt helyezni, alkotójuk ugyanis a kihelyezett ragadozókat a Duna által a partra sodort hulladékból készítette el.

A cápák másik összetevője, a cement is a környezetet óvva készült, már amennyire ez lehetséges. Az alapanyagot ugyanis a DDC biztosította evoBuild termékcsaládjából, mely cementjeinek ismertetőjegye, hogy előállításukhoz csökkentett szén-dioxid-kibocsátás szükséges, egészen pontosan minimum 30 százalékkal kisebb a szén-dioxid-lábnyoma. Miközben a cement környezetbarát, tulajdonságai mind szilárd, mind friss formában megegyeznek a hagyományos betonnal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!