Kórházi beruházásokra több pénz jut, a népegészségügy dologi kiadásaira kevesebb

A szociális és gyermekvédelmi, gyermekjóléti feladatellátás és irányítás intézményei” személyi kerete csökken, míg a Bethlen Gábor Alap 3,3 milliárdot kap.

Kórházi beruházásokra több pénz jut, a népegészségügy dologi kiadásaira kevesebb

A kormány a szerda esti közlönyben is átírta az egyre követhetetlenebb költségvetést. Mint mindig, az államháztartási törvényben kapott felhatalmazásra hivatkozik.

Mindegyik döntés az idei költségvetésre vonatkozik, pedig az évből már csak pár nap van hátra. Sok tételből faragnak le kisebb-nagyobb összegeket, a legnagyobbat az atomerőmű-építésért felelős Paks II. Zrt. tőkeemelésére szánt keretből: 7,8 milliárd forintot. De a Belügyminisztérium is 1,1 milliárddal kevesebbet fordíthat személyi kiadásokra, mint amit beterveztek.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság beruházási kerete 4 milliárddal nő, viszont a sokszor változott nevű, Müller Cecília tiszti főorvos vezette Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ 2,5 milliárddal kevesebbet költhet dologi kiadásokra, tehát a napi működésére. Csökken a „szociális és gyermekvédelmi, gyermekjóléti feladatellátás és irányítás intézményei” személyi kerete is, bár viszonylag kisebb összeggel, 140 millió forinttal.

A pluszjuttatások címzettjei közül viszont most sem marad a majdnem minden költségvetési átcsoportosításkor kedvezményezett Külgazdasági és Külügyminisztérium, a felügyelete alá tartozó szervezetek és szakmai programok támogatására 6 milliárddal több jut. A határon túli magyarságot támogató Bethlen Gábor Alap két külön soron – az egyiknek a címe „nemzetpolitikai célú támogatások” – összesen 3,3 milliárdot kap.

Kormányrendeletet hoztak a kormánytisztviselők munkába járásának nagyobb támogatására: az eddigi szabály szerint az őket foglalkoztató kormányszerv csak „helyi utazásra szolgáló bérletet” adhatott, míg a csütörtöktől máris hatályos új szerint „helyi utazásra szolgáló bérletet vagy helyközi vármegyebérletet vagy országbérletet nyújthat”. A szövegezés mutatja: ez az eddigihez hasonlóan lehetőség, nem kötelező.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem kell összeszorított foggal szenvedni – így enyhíthetjük táplálkozással a menopauza kellemetlen tüneteit

Nem kell összeszorított foggal szenvedni – így enyhíthetjük táplálkozással a menopauza kellemetlen tüneteit

Magyarországon a nők 60 százaléka túlsúlyos, sokan így mennek neki a menopauza időszakának, amikor a férfiakkal szembeni egészségügyi előnyeik jelentős részét amúgy is elveszítik. Hogyan lehet féken tartani a kilókat, és közben az ingerlékenység, a hőhullámok, továbbá olyan veszélyes láthatatlan tünetek ellen is küzdeni, mint a koleszterinszint emelkedése? Milyen ételekkel lehet nyugodtabb az alvás, és hogyan neveljük rá magunkat a cukormentesebb életre? Erdélyi-Sipos Aliz dietetikust kérdeztük.