Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 2,5 százalékra csökkentette az Európai Központi Bank az eurózóna irányadó kamatlábát.
Az EKB kormányzótanácsa csütörtöki döntésében 25 bázisponttal csökkentette mindhárom irányadó kamatlábát – ez volt zsinórban a hatodik ülés, amely során mérsékelték az alapkamatot. Ennek megfelelően a betéti rendelkezésre állás (az egynapos hitel) rátája, a fő refinanszírozási műveletek (azaz az egyhetes hitel) kamata és az egynapos hitel kamatlába 2025. március 12-től 2,50 százalékra, 2,65 százalékra és 2,90 százalékra csökken.
Az EKB közleménye szerint a kormányzótanács készen áll arra, hogy valamennyi eszközt szükség szerint módosítsa annak érdekében, hogy az infláció középtávon fenntartható módon stabilizálódjon a 2 százalékos célértéken, valamint hogy biztosítsa a monetáris politika zavartalan működését.
A szervezet azt is közölte: döntése az inflációs kilátások, az alapinflációs dinamika és a monetáris politikai transzmisszió (azaz a gazdaságra gyakorolt hatás) erejének frissített értékelésén alapult.
Mint írták, a dezinflációs folyamat jól halad, az infláció alakulása nagyrészt összhangban van a szakértők várakozásaival, és a legfrissebb előrejelzések szorosan illeszkednek a korábbi inflációs kilátásokhoz. A szakértők most úgy látják, hogy a teljes infláció 2025-ben átlagosan 2,3 százalék, 2026-ban 1,9 százalék, 2027-ben pedig 2 százalék lesz az eurózónában. A 2025-re vonatkozó érték felfelé módosítása a vártnál magasabb energiaárak miatt történt.
A bérek növekedése a várakozásoknak megfelelően mérséklődik, és a vállalati profitok részben tompítják az inflációra gyakorolt hatást – írták. A monetáris politika kevésbé szigorú már, mert a kamatcsökkentések révén az új hitelek olcsóbbá válnak a vállalatok és a háztartások számára, így a hitelállomány növekedése élénkül. A finanszírozási feltételek lazítását ugyanakkor hátráltatja, hogy a korábbi kamatemelések továbbra is hatással vannak a hitelállományra, így az összesített hitelezés továbbra is visszafogott marad.
Megjegyzik: a gazdaság továbbra is kihívásokkal néz szembe, és a szakértők ismét lefelé módosították növekedési előrejelzéseiket: 2025-re 0,9 százalékos, 2026-ra 1,2 százalékos, 2027-re pedig 1,3 százalékos növekedést prognosztizálnak.
A 2025-re és 2026-ra vonatkozó lefelé módosítások elsősorban az alacsonyabb exportnak és a beruházások folytatódó gyengeségének tudhatók be, amely részben a kereskedelempolitikai bizonytalanságokból, valamint a szélesebb körű szakpolitikai bizonytalanságokból ered. A növekvő reáljövedelmek és a korábbi kamatemelések fokozatosan elhalványuló hatásai maradnak a kereslet várt élénkülésének fő hajtóerői – áll az EKB közleményében.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
Borítékolható volt az Ukrajna csatlakozása elleni, a „nemzeti konzultációknál több, a népszavazásnál kevesebb” voksolás eredménye, amelynek nem csak a nemzet állítólagos egységének demonstrálása volt a célja, hanem a kampánygépezet éles tesztelése is.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Dr. Kincse Csongor arról beszélt, hogy nem kapott egyértelmű választ, amikor a munkába állásról érdeklődött.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.