szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Alkotmányellenes lehet a módszer, ahogyan az amerikai elnök bevezette a vámjait?

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

Bíróság elé vinné több üzleti csoport és konzervatív jogász Donald Trump vámháborús rendeletét – írta az ABC News. A portál egy Trumphoz közeli forrásra hivatkozva arról ír, van esély arra, hogy sikerüljön alkotmányellenesnek minősíteni, amit az amerikai elnök csinált.

A vámok ellenzői nem azt támadnák meg, amiről Trump döntött, hanem azt, ahogyan ezt tette. Alapesetben ugyanis az amerikai alkotmány szerint az elnök egymaga nem vethet ki vámokat rendeleti úton, ez a Kongresszus jogkörébe tartozik. Ezt Trump is tudja, ezért egy 1977-ben elfogadott törvényre hivatkozott, amely felhatalmazta az elnököt arra, hogy vészhelyzet esetén saját maga rendeletekkel szabályozza a nemzetközi kereskedelmet (milyen ismerős ez nekünk itt Magyarországon!).

A jogászok azt szeretnék bebizonyítani, hogy a szóban forgó törvény nem említi a vámok elnöki jogkörbe kerülését, valamint azt, hogy egyébként sincs olyan veszélyhelyzet, amely mögé bújva Trump egymaga dönthetne ilyen kérdésekben.

Persze itt a jogi mellett politikai buktatók is lesznek, kezdve onnan, hogy ha el is jutna az alkotmánybírósági feladatokat is ellátó Legfelsőbb Bíróságig az ügy, ott 6:3-as többségben vannak a konzervatív bírók. A törvényhozásnak pedig az alsó- és a felsőházában is többségben van a Republikánus Párt, úgyhogy ha kell, akkor Trump valószínűleg ott is megkapná a támogatást ahhoz, hogy átnyomja a saját akaratát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!