Trump nem is 125, hanem valójában már 145 százalékos vámmal bünteti Kínát

A különbséget a márciusban kivetett 20 százalékos vámteher okozza.

  • hvg.hu hvg.hu
Trump nem is 125, hanem valójában már 145 százalékos vámmal bünteti Kínát

Trump vámháborúja

2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.

Donald Trump amerikai elnök szerdán felfüggesztette a büntetővámok alkalmazását, Kínával szemben viszont kivételt tett: 125 százalékra emelte az ázsiai országot sújtó amerikai vámot. Ezt azzal indokolta, hogy Kína nem tanúsít elég tiszteletet a világpiacok iránt – mondta Trump.

Itt azonban nem áll meg a történet. A Fehér Ház a CNBC-nek csütörtökön megerősítette, hogy 125 százalék helyett valójában 145 százalékos vám vonatkozik Kínára.

Ez a húszszázalékos különbség a fentanillal összefüggésben kivetett vámteher miatt van, ezt Trump március elején jelentette be.

Már harmadik éve több amerikait öl meg a fentanil, mint amennyi meghalt az USA legutóbbi nagy háborúiban

Az USA történetének legsúlyosabb kábítószerkrízisét hozta el a szintetikus ópiumszármazékok közé tartozó fentanil, amely egészen kis adagban is halálos, és egyre gyakrabban keverik más drogokkal, s teszik hamisított gyógyszerpirulákba. Utóbbiak révén a végzetes dózis nem opiátfüggőket is megölhet.

Peking márciusban a 20 majd 34 százalékos emelésre reagálva hasonló mértékű ellenvámot jelentett be, amire Washington 104 százalékra, majd Kína 84 százalékra emelte fel saját vámjait. Ezután jutottunk el szerdán a 125  százalékhoz.

Ez az igazi baj Trump vámőrületével

Akarva-akaratlanul korszakhatárt jelöl ki Donald Trump amerikai elnök azzal, hogy sorra égeti fel a globális rend többé-kevésbé konszenzuson alapuló intézményeit. A tőzsdék ugyan kimászhatnak „a felszabadítás napjának” sokkjából, de a bizalom szó jó időre eltűnik a gazdasági szereplők szótárából. De mik lesznek ennek a következményei?

Nyitókép: AFP / Brendan Smialowski

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek