szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bali Gábor szerint a leválás az olajnál valóban okozna drágulást, de a földgáznál nem feltétlenül.

Korábban mi is megírtuk, hogy Orbán Viktor az „ukrán energiafenyegetés” miatt hívott össze rendkívüli gazdasági egyeztetést szombatra. Ezután egy videóban arról beszélt, hogy „Brüsszel eltökélte, hogy azon az áron is megsegíti az ukránokat, hogy közben tönkreteszi a magyar és európai családokat”, és azt ecsetelte, hogy az orosz gázcsap elzárása és az Oroszországból érkező olajszállítások leállítása 800 milliárd forintos többletkiadást jelent Magyarországnak. Így veszélybe kerül a rezsicsökkentés, mert arra is éppen ennyit költenek évente.

Ha ez bekövetkezne, az eddig 7 ezer forintos villanyszámla 14 ezer forintosra, az eddig 16 ezer forintos gázszámla pedig 54 ezer forintosra is nőhetne. „Ezt egyébként szeptembertől látni fogják a saját számláikon”, helyezte kilátásba.

Orbán rendkívüli gazdasági egyeztetésre hívta minisztereit, de végül csak a rezsicsökkentés miatt aggódott

A miniszterelnök nem felejtette el megreklámozni az Ukrajna EU-tagságáról zajló „véleménynyilvánító szavazást” sem.

Orbán narratívájával ellentétben az RTL híradójának egy energetikai szakértő arról nyilatkozott: ha lenne politikai akarat, két év alatt le lehetne cserélni az orosz energiahordozókat, ami az olajnál valóban okozna drágulást, de a földgáznál nem feltétlenül.

Bali Gábor azt mondta, nem érti, hogy mi alapján számolt a kormány. „A műszaki lehetőségek, az elérhető forrásból adódó lehetőségek adottak”, mondta. „Az árszintet valóban befolyásolhatja, rövidtávon nagy valószínűséggel megnőnének az árak, de lehet, hogy néhány hét, néhány hónap múlva ezek visszakorrigálnának”, tette hozzá.

Orbán már bejelentette, hogy meg fogja vétózni a leválásról szóló uniós döntést, a Válasz Online viszont úgy tudja, hogy az Európai Bizottság olyan jogi megoldást választana, hogy egy vagy két tagállam ellenszavazata ne számítson, elég lenne a minősített többség támogatása.

Arról, hogy pontosan miről szól az unió javaslata, milyen helyzetben éri Magyarországot, és tényleg feladat nélkül maradhat Németh Szilárd rezsibiztos, ebben a cikkünkben írtunk részletesen:

Tényleg annyi a rezsicsökkentésnek, ha végleg szakítunk az orosz energiával?

Szijjártó Péter szerint évi plusz 600 milliárd forintba kerülne Magyarországnak, ha megvalósulna az EU terve, és minden tagállam teljesen leválna az orosz energiahordozókról. Pontosan miről szól az unió javaslata? Milyen helyzetben éri Magyarországot? És tényleg feladat nélkül maradhat Németh Szilárd rezsibiztos?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!