Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Az éjszaka megjelent jogszabálytervezet alapján a kormány a változatlan 7,99 százalékos szinten tartaná 2025. július 1. és 2025. december 31. között azon szabad felhasználású diákhitelek kamatát, melyeknél a szerződéskötésre 2024. december 31-ig sor került. Az idei évben kötött, illetve az új szerződések következő fél évre érvényes kamata még nem ismert.
Az éjszaka társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabály-módosítás alapján a kormány a tavaly év végéig megkötött szabad célú Diákhitel1 szerződések kamatát a július elsejétől induló fél évben 7,99 százalékon tartaná. A kérdéses kölcsönök után jelenleg is 7,99 százalékot kell fizetnie az adósoknak.
Az idei év első félévében felvett szabad célú diákhitelek kamata jelenleg 9,65%. Ezen kölcsönök következő fél évre érvényes kamatszintje még nem ismert. Illetve azt sem lehet tudni, hogy a Diákhitel1 kölcsönt a következő fél évben milyen kamat mellett tudják igényelni a diákok.
A tanulmányok finanszírozására fordítható Diákhitel2 kölcsön jelenleg – igénylési dátumtól függetlenül – kamatmentes. Nincs semmilyen olyan jel, ami arra mutatna, hogy ez a konstrukció megváltozna. Vagyis jelen ismereteink szerint a Diákhitel2 kamatmentes marad a következő fél évben is.
A Bankmonitor szakértői szerint az idén kötött és az új szabad célú diákhitelek kamata érdemben nem fog változni a következő fél évben. Az alapkamat szintje továbbra is 6,5%, ráadásul az állampapír-referenciahozamok, illetve a bankközi kamatlábak (BIRS, BUBOR) szintje is a tavaly év végi értékek körül alakulnak.
A kamatkörnyezet alapján tehát nincs komoly mozgástér ezen hiteleknél a kamatcsökkenésre. Ettől függetlenül természetesen születhet olyan döntés, ami kedvező az érintett fiatalok számára. Jó eséllyel ez is ki fog derülni az elkövetkező napokban.
A piaci kamatozású lakáshitelek kamata valahol 6,5% körül mozog. Ez kedvezőbb a 2024 végéig megkötött szabad célú Diákhitel1 kamatánál. És jó eséllyel még nagyobb a kamatelőnye lesz az új szabad célú diákhitelekkel szemben. Persze arról nem szabad megfeledkezni, hogy a lakáshitelekhez ingatlanfedezetre lenne szükség, ráadásul kizárólag valamilyen lakáscél finanszírozható meg a kapott összegből.
A személyi kölcsönökkel is érdemes összevetni a Diákhitel1 kamatát, hiszen ezen kölcsön is szabad célú és nem kell hozzá ingatlanfedezet sem. Jelentős kölcsönösszeg és magas jövedelem mellett már 5 nagybank is 10% alatti hitelkamaton nyújtja az ingatlanfedezete nélküli személyi hiteleket. Ennél ugye a tavaly kötött Diákhitel1 7,99 százalékos kamata kedvezőbb, de az új kölcsönök kamatszintje jelenleg 9,65%, vagyis nagyjából a legkedvezőbb személyi hitelek kamatszintjén van, és ez a kamat a korábban leírtak alapján jó eséllyel nem is fog érdemben változni.
Külön érdekesség összevetni a kamatmentes Munkáshitellel a diákhiteleket. A Munkáshitelre évi 0,5% állami kezességvállalási díjat kell fizetni. Ehhez képest a szabad célú diákhitel kamata mindenképpen érdemben magasabb. (Függetlenül attól, hogy régi, vagy új szerződésekről beszélünk.) Egyedül a Diákhitel2 kamata tud versenyre kelni a konstrukcióval, hiszen az kamatmentes, de ne felejtsük el, hogy azt csak a tanulmányok finanszírozására lehet fordítani.
Érdekes tehát, hogy
a diploma nélküli, egyetemi, főiskolai tanulmányokat nem folytató fiatalok jóval kedvezőbb feltételekkel kaphatnak szabad célú kölcsönt, mint a továbbtanulást választók.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.
Közel 36 millió eurót, azaz mintegy 14 milliárd forintot kér a felszámoló a Dunaferr padlót fogott hengerművének életképes részeiért.
Az viszont még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
A magyar miniszterelnök hatalma veszélyben van, de nem úgy, ahogyan azt várnánk.