Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok árát az EU által a kínai lizingyártók ellen ideiglenesen bevezetett védővám, amit jövő héten akár már véglegesíthetnek is.
Július 11-én szavaz az Európai Tanács arról a büntetővámról, amelyet a kínai lizingyártók ellen indított antidömping-eljárás keretében idén januárban vezetett be az Európai Bizottság. Az 58,3 és 84,7 százalék közötti büntetővám január óta ideiglenesen van érvényben, és egyből duplájára emelte a lizin árát, ami a becslések szerint 200 millió eurós többletköltséget okozott az európai takarmánygyártóknál. Ennélfogva az intézkedés a lizin aktuális árától függően
akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon.
Erre figyelmeztetett közleményében a piacvezető hazai takarmánygyártó UBM, egyúttal rávilágítva a háttérre: a lizin fontos takarmány-összetevő, amely a növényi alapanyagokban – például a szójababban vagy a szójadarában (borítóképünkön szójagranulátum látható) – is megtalálható, és „az első számú, úgynevezett limitáló aminosav a sertések és a második legfontosabb tápanyag a baromfik esetében”. A lizin, mint írták, elősegíti az állatok növekedését, fejlődését, fokozza immunrendszerük működését. Az élelmiszer-biztonság stabilitása szempontjából a nagyüzemi állattartásban és takarmánygyártásban a lizin – más, iparilag előállított aminosavakhoz hasonlóan –
nem helyettesíthető alapanyag.
Közleményükből kiderül, hogy az Európai Unió évi 500 ezer tonnás takarmánycélú lizinfelhasználásának csak töredékét állítják elő helyben: egyedül a francia Eurolysine gyárt ilyet, évi körülbelül 60 ezer tonnát, de teljes kapacitása is csupán 80 ezer tonna körüli. Európát és Ázsiát ezért főként különböző kínai – illetve újabban dél-koreai – gyártók látják el lizinnel. Az antidömping-eljárást egyébként pont az Eurolysine kezdeményezte, azzal, hogy kínai gyártók az európai előállítási költségek alatti áron dobták piacra az alapanyagot, és ezzel ellehetetlenítették az európai gyártást és értékesítést.
„Mivel e nélkülözhetetlen aminosav ára folyamatos mozgásban van, rendkívül bizonytalan és tervezhetetlen az európai takarmánypiac. Európa teljes iparitakarmány-gyártása évi 146 millió tonna, így a védővám mértékétől és a lizin aktuális árától függően az Európai Tanács jövő pénteki döntése több száz millió eurós költségnövekedést is okozhat évente az európai takarmánygyártóknak” – idézték a közleményben Bustyaházai Lászlót, az UBM Csoport takarmányüzletág-vezetőjét, aki szerint ez versenyhátrányt okozhat Európa exportpiacain,
ráadásul az élelmiszer-infláció szempontjából is egyértelműen kedvezőtlen hatású,
hiszen az európai takarmányipar kénytelen lesz beépíteni azt az árakba. A szakember piaci információk alapján arra is figyelmeztetett, hogy további két, a takarmányipar számára fontos, kritikus alapanyag – a valin és a szintén kínai gyártású kolin-klorid – esetében is felmerült már a védővámok kérdése.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.