A kormány küzd az áremelkedés ellen, csak éppen csúnyán alul marad

Közelében sincsenek az elvárt célhoz a valós adatok.

  • HVG HVG
A kormány küzd az áremelkedés ellen, csak éppen csúnyán alul marad

Közzétette a KSH a májusi inflációs adatokat, amiből kiderült: a telefon- és a banki díjak lenyomása olcsóbbá tette a szolgáltatásokat, az élelmiszerek viszont újra drágulni kezdtek, hiába nyúl bele a kormány az árrés szabályaiba. Az infláció 4,4 százalékosra gyorsult, áprilishoz képest is 0,2 százalékkal nőttek az árak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium is próbálta megmagyarázni a bizonyítványt közleményében. Az élelmiszer-infláció mértéke éves szinten 5,9 százalék volt, amelyen belül a hidegélelmiszerek inflációja 4,5 százalék, a házon kívüli étkezésé, azaz a vendéglátási szolgáltatásoké 9,1 százalékot tett ki.

Az élelmiszerek inflációja egy hónap alatt 0,6 százalékkal emelkedett, amit az NGM ugyan a vendéglátás rovására ír, de valójában a KSH külön kiemelte elemzésében, hogy a vendéglátóipar nélkül is pontosan 0,6 százalék lenne a drágulás.

A tárca ugyanakkor elismeri, hogy a drágulás főként a szezonális élelmiszereknél volt jelentős, ami azt is jelenti, hogy az érintett kiskereskedelmi láncok nem kezdtek jelentős keresztárazásba az árrésstop nyomására.

És ha már árrésstop: az érintett élelmiszereknél ez 19,6 százalékos, míg a drogériai termékeknél 26,9 százalékos árcsökkenést hozott a kormány új kedvenc fegyvere, bár hozzáteszik, hogy júniusban ennek hatása még erősebb lesz (mivel a drogériák árrésstopja csak május 19-én lépett hatályba).

Kiemelik, hogy a kormány „sikeres tárgyalásokat folytatott a pénzintézetekkel, a biztosító társaságokkal és a telekommunikációs cégekkel, a szolgáltatói és számlavezetési díjak befagyasztásáról”. A Richter Gedeon pedig éppen szerda reggel jelentette be, hogy hajlandó csökkenteni a vény nélküli gyógyszereinek, egyes táplálék-kiegészítőknek és szívgyógyszereknek a termelői árát a 2024. decemberi szintre. Az NGM szerint a többi szereplővel is várható még a héten a megegyezés.

Az önkéntes árkorlátozások a teljes inflációt összességében várhatóan 0,3 százalékponttal csökkenthetik a minisztérium számításai szerint.

A kormány célja, hogy az inflációt 4 százalék alá csökkentse, a hidegélelmiszerek inflációját pedig 5 százalék alatt tartsa, ez azonban egyelőre minden kormányzati machináció ellenére sem sikerült.

A kormány miatt van 4 százalék fölött az infláció

Az Erste elemzője, Nagy János szerint érdemi csökkenésre egésze ősz végéig nincs kilátás, mert a következő hónapokban (július kivételével) alapvetően kedvezőtlen bázisokat örököl az árindex.

„Emellett érdemes látni, hogy a 4-essel kezdődő számok nagyban köszönhetők az adminisztratív intézkedéseknek, melyek későbbi, vélhetően jövő évi kivezetése időzített árnyomást pakol a rendszerbe” – mondja a szakértő.

Hozzáteszi: más kontextusba helyezve a hazai átváltozás dinamikája különösen a stagnáló gazdaság képe mellett izgalmas: amennyiben bekövetkezik a várva várt élénkülés, az további helyet képezhet az áremeléseknek. Másfelől a munkapiac most már megfigyelhető lazulása (foglalkoztatottság visszaesése, bérdinamika lassulása) elsősorban a szolgáltatások terén mérsékelheti az árnyomást. Összességében 4,7 százalékra várjuk az idei évi drágulás átlagos mértékét.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.