szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Nagyon jó reprezentációja volt a magyar delegációnak, a Bécsi Kezdeményezés hétfői találkozóján – nyilatkozta Nagy...

Nagyon jó reprezentációja volt a magyar delegációnak, a Bécsi Kezdeményezés hétfői találkozóján – nyilatkozta Nagy Piroska, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) országstratégiáért és szakpolitikáért felelős igazgatója az MTI-nek adott interjúban kedden. Biztos nem tudunk magyarul, de ezt eddig pont nem értjük.

Szerencsére később kiderül a lényeg. A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, illetve a Magyar Nemzeti Bank (MNB) magas rangú képviselői „frontot alkottak” a tárgyalásokkor, ami Nagy Piroska szerint önmagában is nagyon fontos volt, mivel azt mutatta, hogy a magyar hatóságok a korábbi nézeteltérések ellenére most együttesen képviselték Magyarország érdekeit. „Ezt mindenki értékelte” – tette hozzá.

Ez a bizonyos Bécsi Kezdeményezés az a vészmmeting volt, melyet azért rántottak össze, mert kezd a banki finanszírozás kiszáradni Kelet-Európában és kezd a világ attól remegni, hogy éltető pénz híján leállnak a beruházások, recesszióba süllyed a régió. Mivel Magyarország ezt már most abszolválja (csak nem az bankok tőkekövetelményének növekedése, hanem a brutál magyar bankadó miatt), a magyar delegáció speciális helyzetben volt.

Sajnos értelmes információt Nagy Piroska mondókája sem tartalmaz. Büszkék vagyunk a magyar szakikra, hogy "nagyon proaktívak voltak, és támogatták a közös közleményt", de ettől még nem változik a finanszírozási helyzet. Nagy Piroska diplomata stílusban elmondta, hogy a bankadó, a devizahitelek előrehozott törlesztése, illetve a magánnyugdíj-pénztári rendszer átalakítása mind-mind gyengítették a befektetői bizalmat. Viszont nagyon pozitívnak ítélte meg „a magyar kormány mostani nyitását”, mely az IMF/EU hitelszerződés irányába mutat.

S hogy történt-e valami fontos Bécsben? A Bloomberg cikke alapján is az jön le, hogy összegyűltek az érintettek, megállapodtak abban, hogy baj lehet, ezért szükség lehet külső segítségre, aztán hazamentek. Mindenképp feladat hárulhat az IMF-re, hogy ha a nyugati anyabankok nem tudnak/akarnak hitelezni régiónkban, akkor a Valutaalap száll be. De hogy ezt pont hogy, azt még ki kell dolgozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!