szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A görög államadósság átértékelése és a fennálló, nem állami kezelésben lévő követelések 50 százalékos elengedése véget...

A görög államadósság átértékelése és a fennálló, nem állami kezelésben lévő követelések 50 százalékos elengedése véget vethet a legtöbb görög bank agóniájának. A happy end nem garantált, hiszen az államosítás, és a pénzügyi szektor liberalizálása során elért eredmények felszámolása piaci szempontból nem tekinthető annak. Márpedig a görög bankszektorra a WSJ beszámolója szerint minden bizonnyal ez vár.

A görög államkötvények átértékelése várhatóan 16 milliárd eurós veszteségeket okoz majd az életjeleket már most is alig mutató hitelintézetek számára, amelyet csak állami beavatkozással élhetnek túl (erre a görögök egy külön segélycsomagot kapnak, 30 milliárd euró értékben, hogy belátásuk szerint gazdálkodjanak vele).

A szintén a túlélésért közdő görög állami beavatkozástól nem remélnek sokat a bankárok - a részvénytulajdonosok kiszorítása és Papandreu miniszterelnök szavaival élve a pénzintézetek "ideiglenes" államosítása vár rájuk. Ez idő alatt a hitelezés újból állami szabályozás alá kerülhet, a bankok pedig tovább gyarapíthatják veszteségeiket, hogy a kormány gazdaságélénkítő tervei megvalósulhassanak.

A vészmadarak szerint könnyen előfordulhat, hogy az állami felügyelet alá vont bankokat a kormány egyes szektorok, cégek hiteligényének feltétlen kielégítésére kényszerít, vagy olyan megállapodásokat köt a lakossági adósságok rendezésére, amelyek a gazdaságot pályára állíthatják ugyan, de a pénzintézeteket még mélyebbre taszítják. A bankárok az állami kézbe került ATEBankkal példálóznak, amely csak azért hitelez bizonyos veszteséges cégeknek, hogy az általuk biztosított állások megmaradjanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!