Leállította óriási bioüzemanyag-gyárának munkálatait a Shell

Az előzetes tervek szerint az üzemet áprilisban kellett volna üzembe helyezni, évi több mint 800 ezer tonna fenntarthatóan előállított repülőgép-üzemanyagot is tudnak majd benne gyártani.

  • hvg.hu hvg.hu
Leállította óriási bioüzemanyag-gyárának munkálatait a Shell

Technikai nehézségek miatt szünetelteti az egyik legfontosabb energia-átállási projektjét a Shell olajipari óriás a hollandiai Rotterdamban – írja a The Guardian. A gyárat 2021-ben kezdték építeni, az előzetes tervek szerint már idén áprilisban üzembe kellett volna állítani, kedden azonban bejelentették, hogy 2025 előtt nem fog elindulni a termelés.

Az üzem évente akár 820 ezer tonna fenntartható üzemanyagot is elő tud majd állítani biohulladékból – főleg használt sütőolajból és állati zsiradékokból –, amelyet főként repülőgépekben használnának. A fenntarthatóan előállított üzemanyag kifejezetten fontos a légitársaságok számára, ha tartani akarják a károsanyag-kibocsátást érintő vállalásaikat.

„Azt a nehéz döntést hoztuk, hogy ideiglenesen szüneteltetjük az építkezést a helyszínen” – mondta egy Shell-szóvivő. „Ez lehetőséget ad számunkra arra, hogy felmérjük a helyzetet, befejezzük a mérnöki munkálatokat, optimalizáljuk a projekt sorrendjét, és ezzel fenntartsuk a tőkefegyelmet” – tette hozzá.

Kritikusok szerint az ilyen módon előállított hajtóanyag nem reális alternatívája a kerozinnak abban az időablakban, ami alatt az emberiségnek meg kellene oldania a klímakatasztrófa elkerülését, amit a folyamatosan emelkedő mennyiségű – üvegházhatású gázkibocsátás drámaian felgyorsít. A légi közlekedés jelenleg a teljes szén-dioxid-kibocsátás 3 százalékát adja, és ebben a szektorban a legproblémásabb megoldani a dekarbonizációt – figyelmeztetnek a szakértők.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek