HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kiskamaszok számára alapvető fontosságú, hogy társaik elfogadják őket, és népszerűek legyenek. Gyerekünk is keresi a társaságot, az új barátokat, az általa birtokolt tárgyak pedig elősegíthetik a csoporthoz tartozás érzését. Mit tehetünk, ha gyerekünk arra panaszkodik, hogy már ciki a régi telefonja?

A legtöbb gyerek számára „felnövési rítus”, amikor a felső tagozatba lépve okostelefont kap. Ezzel egy időben elindul egy verseny is, hogy kinek van újabb, hiszen a telefongyártók folyamatos újításokkal bombázzák őket. Ezek a telefonok értékesek, könnyen összehasonlíthatók, és mivel mindig náluk vannak, jól láthatók is. Tehát az okostelefon a tinik első számú státuszszimbóluma.

Mit gondolhatunk erről szülőként?

Úgy érezzük, már az új telefon nélkül is eleget költünk a kütyüire és a telefonszámlájára. Ugyanakkor zavar minket, hogy úgy tűnhet, nem engedhetjük meg magunknak a cserét, ő pedig szégyelli magát ezért a társai előtt.

Mi járhat az ő fejében?

hvgkonyvek.hu

Hiába működik tökéletesen a telefonja arra a célra, amire kapta: el tud érni minket, ha szükséges, és mi is fel tudjuk vele venni a kapcsolatot. Mivel a társasági életét is azon éli, úgy érzi, fontos számára a legújabb modell. Idegesíti és frusztrálja, ha a telefonja lassú. Különösen, amikor nem tudja olyan gyorsan végigpörgetni a bejegyzéseket, mint a barátai, vagy a fotói nem vagy sokkal lassabban töltődnek be.

Lehet, hogy azért szeretné a legújabb telefont, mert menő képekkel akarja lenyűgözni társait. Fokozottan érzékeny a társadalmi különbségekre. Aggasztja, hogy a barátai azt gondolják, a családja nem engedhet meg magának egy új telefont.

A kamasz emellett hajlamos előbbre sorolni saját szükségleteit. Azt gondolhatja, neki előbb kell újabb telefon, még akkor is, ha a miénk régebbi.

Hogyan reagáljunk az adott helyzetben?

Fogadjuk el a gyerek vágyait. Az első reakciónk az elutasítás lenne, ám ez csak még jobban frusztrálná. Fogadjuk tehát el az álláspontját, például így: „Értem, hogy mennyire szeretnél egy új telefont.”

Tudjuk meg, mijük van a barátainak. A kamaszok szeretnek túlozni. Hogy átlássuk a kérdést, kérdezzünk rá, hány barátja kapott új telefont. „Mindenki” vagy csak az egyik osztálytársa?

Derítsük ki, szerinte mi a baj. A kamaszok hajlamosak feketén-fehéren látni a világot. Azért szeretné lecserélni a telefonját, mert az egy dolgot nem tud? Tényleg egy új telefonra van ehhez szükség?

Beszéljünk a régebbi telefonok előnyeiről. Magyarázzuk el, hogy az új telefont nagyobb eséllyel akarják ellopni, másrészt folyton aggódni fog, hogy tönkreteszi.

Hogyan kezeljük a kérdést hosszú távon?

Beszéljünk a gyereknek a státuszszimbólumokról.  Lehet, hogy azt gondolja, a legújabb telefontól népszerűbb lesz. Mondjuk el neki, hogy kutatások szerint a kamaszok jobban érzik magukat azokkal, akiknek hasonló minőségű dolgaik vannak.

Segítsünk kezelni a fotóit. Több ezer fotó lelassítja a telefont. Szoktassuk rá, hogy törölje a galériából a felesleges képeket.

Mutassunk jó példát. Mi magunk se hajtsunk a legújabb kütyükre. Beszélgessünk a termékek származási helyéről, az etikus kereskedelemről, a korlátlan fogyasztás társadalmi és környezeti hatásairól.

Javasoljuk, hogy spóroljon rá. Ha minden kívánságát teljesítjük, nagyvonalúságunk természetessé válik. Adjunk egy bizonyos összeget, hogy megvehesse a születésnapjára, vagy javasoljunk pénzkeresési lehetőségeket.

A fenti cikk a Mi jár a kamasz fejében? című könyv szerkesztett részlete.

Az Angharad Rudkin könyvében szereplő több mint 100 mindennapi helyzet segítségével megtudhatjuk, mit tegyünk, amikor gyerekünk ránk csapja az ajtót, és hogyan kezeljük például az online biztonságával, a szorongásával, az iskolai teljesítményével és a szexualitásával kapcsolatos kérdéseket. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

12 tanács szülőknek, akik nem bíznak magukban

„Bízzatok magatokban! Többet tudtok, mint gondolnátok” - mondta egykor Benjamin Spock amerikai gyermekorvos és szakíró. Az alábbiakban Iben Dissing Sandahl dán pszichoterapeuta és író Játék dán módra című könyvéből közlünk egy részletet.