szerző:
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A népszerű vlogger összegyűjtötte a környezetünk minimalizálása közben előforduló leggyakoribb hibákat. Bevallása szerint ő szinte kivétel nélkül mindet elkövette, amíg az évek során próbált rájönni, milyen dolgok érdemelnek helyet az otthonában. Az alábbi lista segíthet felhívni a figyelmet pár bakira.

1. Rábeszéled magad, hogy megtarts dolgokat

Nagyon könnyű indokokat találni, de amikor egy-egy fölösleges tárgy megőrzése mellett döntesz, csak magadat csapod be. Tartsd szem előtt, hogy a célod a környezeted jobbá tétele, az életed megkönnyítése, amit nehéz elérni, ha kaotikus az otthonod. Idővel változhat a véleményed a dolgok hasznosságáról. Lehet, hogy korábban gyakran használtál egy tárgyat, ma viszont már elő sem veszed, vagy megváltozott a stílusod. Nem kell egy életre elköteleződnöd semmi mellett.

2. Nem válsz meg a kiválogatott holmiktól

Sokan esnek abba a hibába, hogy bár végighaladnak az összes helyiségen, és döntenek is minden egyes tárgy sorsáról, mégsem kerülnek ki az otthonukból. Ehelyett dobozokban, a szoba egyik sarkában vagy épp a padláson landolnak. Ez azonban nem megoldás. Ha te is ebbe a csapdába estél, ne feledd: az otthonodban továbbra is halomban állnak a felesleges holmik, csak éppen átkerültek máshová. Így talán már nem látod mindennap, de továbbra is nyomaszt, mert tudod, hogy egyszer úgyis foglalkoznod kell velük. A folyamat akkor ér véget, ha minden nemkívánatos holmit eltávolítottál.

3. Arra összpontosítasz, amit kidobsz, nem pedig arra, amit megtartasz

Sokan a szanálást veszteségnek élik meg, mert úgy gondolják, minden kiselejtezett holmival kevesebbek lesznek. Különösen megnehezíted a dolgod, ha minden tárgy esetében megpróbálod felidézni, mennyiért is vetted. Ezzel csak lelkiismeret-furdalást keltesz magadban, mert úgy érzed, mintha pénzt dobnál ki az ablakon. De épp ellenkezőleg kell hozzáállni! A pénz már a vásárlás pillanatában elment: nem leszel gazdagabb csak azért, mert megőrzöl valamit. Inkább gondolj arra, milyen sok hasznos holmit tartasz meg, amelyeknek sokkal megfelelőbb helyük lesz így az otthonodban, és nagyobb figyelmet tudsz majd rájuk fordítani.

4. Elmerülsz az emlékekben

Általában az olyan, önmagukban értéktelen apróságok átválogatása a legnehezebb, amelyekhez valamilyen kedves emlék fűződik. Ezért hajlamosak vagyunk gyerekkori emléktárgyakat vagy épp utazással kapcsolatos csecsebecséket őrizgetni. Ne veszítsd szem elől a célod! A feladatod most a válogatás, és nem a nosztalgia. Nyugodtan tűzz ki magadnak, akár másnapra egy időpontot, amikor szép komótosan átlapozhatod a családi albumokat, végigolvashatod a gyerekkori naplód, de most a feladattal foglalkozz, egyébként órákat veszíthetsz, ami után már nehéz lesz visszaszerezni a korábbi lendületet. Koncentrálj a tárgyakra önmagukban, és ne a különleges jelentőségükre!

5. Készítesz egy „talán”-halmot

Nincs értelme megtartani valamit csak azért, mert egyszer még jól jöhet. Többnyire az ilyen holmiktól válsz meg a legnehezebben, és inkább egy kupacba halmozol mindent, amiről később szeretnél dönteni – azaz megpróbálsz időt nyerni, hogy találj valamilyen jó indokot a megőrzésük mellett. Így elhiteted magaddal, hogy megszületett a döntés a sorsukról, de valójában, csak halogatod a feladatot. Ha nem vagy benne biztos, hogy valamit meg kell-e tartanod, akkor igazából nincs rá szükséged.

6. Előszeded a nem használt holmijaidat

hvgkonyvek.hu

Gyakori hiba, hogy amikor logikusan meg kellene válnod valamitől, mert évek óta nem használtad, inkább újra előtérbe helyezed, hogy meggyőzd magad, igenis szükséged van rá. Ha levetted a gitárod a szekrény tetejéről, és a kanapé mellé állítottad a nappaliban azzal a céllal, hogy naponta játszol majd, de azóta is ott porosodik, akkor beláthatod, hogy csak áltattad magad. Ne a tárgyak áthelyezésével próbáld elkerülni a döntést! Valószínűleg azért nem voltak eddig sem szem előtt, mert nem vetted hasznukat, és örömet sem okoztak.

7. Túlzottan belelendülsz

Nagyszerű, hogy lelkes vagy, de azért ne ess túlzásba, és ne csupaszítsd le teljesen a lakásod! Bár ez a ritkább eset, néhányan a kezdeti, nehéz döntések meghozatala után annyira felszabadítónak érzik a megváltozott környezetüket, hogy túl sok mindentől válnak meg. Gondolom, te sem akarsz azzal szembesülni, hogy tényleg nincs egy göncöd se, amit felvehetnél – de most már azért, mert valóban üres a szekrény.

A fenti cikk Viszkok Fruzsi Tedd rendbe az életed című könyvének szerkesztett részlete. A közkedvelt vlogger önfejlesztő és életvezetési könyvében megmutatja, hogyan tehetsz rendet az otthonodban és a gondolataidban egyaránt. A könyvet itt rendelheted meg kedvezménnyel. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!