szerző:
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Heti Agymosó beszélgetéssorozatban bárki tanácsot kérhetett, megvallhatta problémáját Feldmár András pszichoterapeutának és a műsorvezető Ács Dánielnek. A videós sorozatból most egy válogatáskötet készült - cikkünkben ebből közlünk egy részletet.

"Úgy érzem, beleragadtam egy ördögi körbe. Régebben nehezen alakítottam ki kapcsolatokat, így a könnyebb utat választottam. Örömlányokhoz jártam. Ez szerencsére ma már nincs így, sőt párkapcsolatban élek. Mégis a mai napig van, hogy csábít a múlt, és gyakran pornófilmekhez nyúlok, alkalmanként fizetős webcames, telefonos szolgáltatásokhoz, ami miatt szégyenérzetem van, és olykor a párkapcsolati szexuális életemre is kihat. Nem akarom, hogy rámenjen erre a kapcsolatom. A sport sokat segít, de egy idő után mindig visszaesek ugyanarra a pontra, és minden kezdődik elölről. Valahogy nem érzem magam teljesnek, és rémisztő, ha arra gondolok, hogy ez mondjuk 10-15 év múlva is így lesz. Mi a megoldás? Ez csak szimplán önkontrollhiány? Vagy annál mélyebb lenne?"

Feldmár András: Majdnem úgy beszélsz erről, mintha egy betegségről lenne szó. Pedig nem. Valószínűleg nem szenvedsz annyira, hogy rettenetes lenne elképzelni magadat 10-15 év múlva, mert az egyik oka annak, hogy csinálod az, hogy élvezed. Hát akkor 10-15 évig még élvezni fogod. Ha ezt akarod csinálni, csináld. Ha azt mondod, valamit csinálsz, amit valójában nem akarsz csinálni, akkor azon tökölsz, hogy valami „akaratbetegséged” van. De nincs ilyen! Ha valamit akarok csinálni és nem csinálom, az azért van, mert nem akarom. Lehet, hogy akarom akarni, de nem akarom. Ha akarom akarni, az más, mint ha akarom. Tehát nagyon őszintének kell lenni. Az is benne van a kérdésben, mintha ezt így el kéne fogadni, hogy mondjuk egy férfi azért van kapcsolatban egy nővel, hogy szexeljen. Mintha a szexualitásra szükség lenne.

Ráadásul a sporthoz is hasonlítod a kérdésedben. Meglehet, ha sportolnál, az is véget vetne a párkapcsolatodnak, ha a párod azt érzi, hogy inkább sportolsz, mint vele lennél. Ha a szex a párommal onnan jön, hogy milyen jó együtt lenni, és abból az együttlétből egyszerre csak megjelenik a szex közöttünk, az valami egészen más, mint ha elmész egy örömlányhoz, és azt mondod, adok neked pénzt, és basszunk. Nagyon kell vigyáznunk, hogy mi mit jelent. Én azt hiszem, és Freud is, meg Laing is mondták, ha van lehetőségem kapcsolatban lenni, de én inkább maszturbálok vagy egy prostituálttal szexelek, akkor valami baj van. Lehet, hogy velem, de lehet, hogy valami nincs rendben a párom és köztem. Laingnek van egy szonettje, „Dühös szonettnek” hívta, amiben a párjának üvölti, hogy: én inkább maszturbálnék, mint veled szeretkeznék! Tehát ebben benne van a düh, és ezt kifejezi.

Ha szeretkezhetnék a párommal, de inkább maszturbálok, akkor valószínűleg dühös vagyok rá. Vagy nem jó vele szexelni, de nem mondom meg, nem beszélgetek vele. Nem vagyunk őszinték egymással. De leginkább az van, hogy amikor a férfi úgy érzi, szexelnie kell, úgy érzi, hogy az egy szükség, akkor tulajdonképpen a szexre vetíti annak a szükségét, hogy ne legyen egyedül. Az egyedüllét szorongása csökken, amikor maszturbálok, vagy amikor egy örömlány kielégít. Szerintem nagyon pici korunkban mást sem akarunk, csak azt, hogy szabadon hozzáférhessünk az anyánk testéhez. Meztelenül, bőr a bőrön. Azt akarom, hogy az anyám melle, a mellbimbója ne legyen túl messze a számtól, és amikor kedvem van, szophassak. Soha nem lennék távol a testétől, és amikor testi kontaktust akarnék, akkor azonnal megkapnám.

Tehát mindannyian úgy születünk, arra lettünk kifaragva, hogy elvárjuk azt, hogy hozzáférhessünk az anyánk meztelen testéhez. Egy 20-21. századi anya sajnos ritkán adja meg ezt az ajándékot a picijének. Akkor a pici, főleg, ha fiú, elkezd vágyni arra, hogy minden nő testéhez hozzáférhessen, mert tulajdonképpen belül még csecsemő. Minden mellhez olyan közel akar kerülni, hogy a mellbimbót bekaphassa. Tök mindegy, ki a nő, csak a teste kell. Hát akkor jönnek az örömlányok. Ha lett volna „örömanyám”, akkor nem kellenének az örömlányok. A probléma az, hogy ha egyszer már elvesztettem, ha egyszer már frusztrálva voltam pici koromban, akkor 30-40-50-60-70 évesen ezt a frusztrációt már nem lehet eltüntetni vagy megjavítani. Tehát akárhányszor is maszturbálok, akárhányszor is képzelem el, hogy minden nő testéhez hozzáférhetek, akit a pornófilmen látok, tök mindegy, soha nem fog kielégíteni. Öt perccel azután, hogy kiverem a faszom, jön a szorongás, mert úgy érzem, egyedül vagyok, és beledöglök, ha az anyám nem ölel meg. Hát, ez van.

Ács Dániel: Emlékszem, egyszer kérdeztem tőled, mi a megoldás erre. Akkor azt mondtad, tápláló, valódi emberi kapcsolatokat kell kialakítani. És a meditáció is lehet egy útja a kapcsolódásnak az élethez, önmagamhoz vagy akár az egész univerzumhoz.

FA: Ha ez az úgynevezett kielégíthetetlen szexuális vágy tulajdonképpen szeparációs szorongás, akkor a megoldás az, hogy ne legyek külön, ne izoláljam magam, hanem valódi kapcsolatokban legyek. Nem az, hogy reggeltől estig valaki baszni akarjon velem.

ÁD: Honnan fakadhat a szégyen, amit azzal kapcsolatban ír a kérdező, ha pornófilmet néz vagy valamilyen fizetős szolgáltatást használ?

HVG Könyvek

FA: Hát onnan, hogy a kérdező már tudja, hogy ha mindenki tudná, mit csinál, akkor úgy néznének rá, mintha rossz ember lenne, mintha jó ember ilyet nem csinálna. Rosszalkodik. A legelején ott kezdődik, hogy ha én az anyám testéhez akarok ragadni, ami a velem született jogom, és ő rám néz és eltol magától, abban a pillanatban elszégyellem magam. Amikor egy pici akar valamit, és az anyja úgy néz rá, mintha ezt nem is lenne jó akarni, akkor a gyerek elszégyelli magát. Mert a gyerek elhiszi, hogy az anyja tudja a tutit. Ahelyett, hogy az anyja szégyellné el magát, hogy nem adja meg a gyereknek azt, ami a gyereké, a gyerek szégyelli el magát, hogy olyat kér, amit az anyja nem akar neki megadni. Mert a gyerek azt hiszi, hogy az anyja azért nem adja, mert ezt nem szabadott volna akarni. Ez aztán kisugárzik, amíg meg nem halsz…

Hogyan kell szeretni magam? Meggyógyulhatunk-e a traumából? Mi értelme van az életemnek? A Heti Agymosó beszélgetéssorozatban bárki tanácsot kérhetett, feltehette kérdését, megvallhatta problémáját. A videós sorozatból készült válogatáskötet problémás élethelyzeteiben, hétköznapi dilemmáiban és az elmesélt érzésekben magunkra ismerhetünk. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

18

Figyelem! Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Agymosó: Nincs olyan dolog, hogy kényszeresség

A Heti Agymosó beszélgetéssorozatban bárki tanácsot kérhetett, megvallhatta problémáját Feldmár András pszichoterapeutának és a műsorvezető Ács Dánielnek. A videós sorozatból most egy válogatáskötet készült - cikkünkben ebből közlünk egy részletet.