szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A prezentáció előtti lámpaláz természetes, jót tesz nekünk és a prezentációnknak. Baj akkor van, ha pánikközeli állapotig erősödik. Szerkesztett részlet Kaszás György prezentációs tréner és coach A prezentáció művészete című könyvéből.

A retorikai teljesítmény sokkal hatásosabb, ha az előadó összeszedett és nyugodt. A harctéri idegesség kisebb, ha a korábbi felkészülési fázisokat a leggondosabban elvégeztük. De még tovább csökkenthető, ha a helyszíni félelemérzetedet enyhítjük. De hogyan?

Kevéssé javallott az egyszerű önszuggesztió, a Malacka által kidolgozott technika, mely szerint állunk remegve, és azt ismételjük magunkban, hogy „nem félek, nem félek, nem félek”.

Hatásosabb a motorikus síkon végzett idegességcsökkentés. A legkönnyebben ugyanis az izmaink működésére gyakorolhatunk hatást. Az ellazítás akaratlagos, így könnyen megtanulható.

A teendő egyszerű: tanuljuk meg figyelni és értékelni az izmaink feszültségi állapotát! Tanuljuk meg az alapfeszültségüket a teljes ellazulásig csökkenteni! Iratkozzunk be olyan oktatásra, amely megtanítja az ellazítást!

Miért bukik el a legtöbb prezentáció – és hogyan lehetne megmenteni?

Nap mint nap nézők tömegei szenvednek unalmas prezentációktól, amelyek többet ártanak, mint használnak. Kaszás György prezentációs tréner és coach A prezentáció művészete című könyvében bemutatja a prezentációretorika eszközeit. Az alábbiakban ebből a kiadványból közlünk egy szerkesztett részletet.

PMR

A Progressive Muscular Relaxation egy progresszív izomrelaxáció, vagyis: feszítsd meg – lazítsd el. Minden lehetséges testrészünket a lábunk ujjától a törzsünkön, a kezeinken, a vállunkon, a nyakunkon, az arcizmainkon át egészen a nyelvünkig szép egymásutánban megfeszítjük, majd elernyesztjük.

Például a kezeinket ökölbe szorítjuk és kiengedjük. A vádlinkat, a combizmainkat megfeszítjük, majd ellazítjuk. A nyelvünket a szájpadlásunkhoz nyomjuk, majd elengedjük, és így tovább. Ez általános fizikai lazaságot eredményez.

Plusz ez a módszer mentálisan is felszabadít, tekintve, hogy közben nem azzal foglalkozunk, hogy vajon a prezentációnk első vagy második másodpercében sülünk-e majd bele a szövegbe. A szabályos módszert szakembertől sajátíthatjuk el.

A prezentáció művészete
HVG Könyvek

Lazító kézmasszázs

Még gyorsabb módszer a lazító kézmasszázs. A masszázs évezredes relaxációs technika. Prezentáció előtt is használható kézönmasszázs formájában. Hatása abban áll, hogy a kéz minden egyes pontja kapcsolatban áll egy-egy testterületünkkel, szervünkkel, illetve azok működésével.

A lazító kézönmasszázs technikája az előzőhöz hasonlatosan valójában csak rövid tréningen vagy coachingon sajátítható el, a lényege azonban a következő: hüvelykujjunkkal lassan, erősen, nagy nyomást gyakorolva, szabályos egymásutánban simítjuk, masszírozzuk, gyúrjuk végig kezünk különböző területeit. A kézhátunkat, az ujjperceinket, a tenyerünket, az ujjaink közét. Az erős masszírozás eredménye a frissesség, lazaság és nyugodtság.

A kéz mindig kéznél van. A lazító kézmasszázs.
HVG Könyvek

Légzőgyakorlatok

A negatív pszichikai behatások – mint például a pódiumfrász – megváltoztatják a légzésmódot. Többnyire kedvezőtlen irányban. Az pedig befolyásolja az agy tevékenységét.

A légzésmód változtatásával viszont megszüntethető az idegesség, a félelem. A cél a belélegzett levegő mennyiségének növelése, a légzés lassítása, illetve a légzőizmok és ezzel az egész test működésének szabályozása, rendezése, nyugtatása.

Miképp használjuk a meggyőzés eszköztárát, fejlesszük a prezentációs tudásunkat, és készüljünk fel egy állásinterjúra? Várjuk Kaszás György előadásán a HVG Állásbörzén, április 9-én 15 órától! Részletek itt.

A prezentáció művészete
HVG Könyvek
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!