szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik a tarsasházi kapuról, a ragasztgató hirdetőkről, valamint a kilátást elrontó fákról.

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az alábbi problémával fordulok Önhöz: szomszédom egy kozmetikai szalont alakított ki a lakásából, emiatt a házban állandó a jövés-menés. A vendégeknek ráadásul elegendő a kaputelefont megnyomniuk, hogy az ajtó egyből kinyíljon, így nem is lehet ellenőrizni ki hova megy. Hogyan akadályozhatom meg, hogy idegenek is bejuthassanak a házba?

Köszönettel: Kalászi Sándorné

Tisztelt Kalászi Sándorné!

A társasházak szervezeti és működési szabályzata nem minden esetben tartalmaz házirendet, viszont a legtöbb társasházban van házirend. Az ilyen kérdéseket alapvetően ez a dokumentum szabályozza. Ha valaki a külön tulajdonában álló társasházi lakását nem lakás céljára, hanem valamilyen üzleti tevékenységre használja, szükséges egy ezt jóváhagyó közgyűlési határozat, vagy a lakók valamilyen formában történő hozzájárulása. Erről tehát határozatot kell hozni, és szükséges lehet a házirend módosítása is, amelyhez egyszerű szótöbbség szükséges. Az idegenek házba történő beengedésének kereteit ily módon szabályozni lehet, megtiltani viszont csak akkor, ha mindez a lakókat szükségtelenül zavarja, vagy veszélyezteti. Ha van olyan lakó, aki mindenkit válogatás nélkül beenged, akkor az ügyet a közgyűlésnek kell tárgyalnia, és a közgyűlés kérdőre is vonhatja a lakót.

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Társasházunk főbejáratának ablakát különféle hirdetésekkel rendszeresen összeragasztgatják, a levélnyíláson pedig tucatszámra dobálják be a szórólapokat, amelyek egyből a kukába kerülnek. Tehetünk-e valamit ez ellen? Minek minősül a ragasztgatás, és lehet-e szemetelésnek tekinteni a szórólapok bedobálását? Kihez lehet fordulni?

Köszönettel: Fodor Sarolta

Tisztelt Fodor Sarolta!

Budapesten van erre vonatkozó szabályozás, és vannak erre vonatkozó önkormányzati rendeletek is, a betartatással viszont problémák vannak. Elvileg, aki hirdető-berendezést, hirdetőtáblát és hirdetés céljára szolgáló ábrázolást ­­- matricát, plakátot - e célra ki nem jelölt helyen létesít vagy helyez el, 50 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A szabálysértési eljárásban viszont csak azt lehet felelőségre vonni, aki elköveti a vétséget, azt nem, akinek az érdekében elkövetik azt. Az illetőt tehát rajta kell kapni a ragasztgatáson, csak akkor lehet felelősségre vonni. A szórólapozókra mindezek nem vonatkoznak: ez ellen az egyetlen védelem, ha nem engedik be a szórólapozót a lépcsőházba.

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A Sas-hegyen lakok, és a nappalim ablaka a Citadellára néz. A szomszéd kertjében néhány éve megjelent egy ecetfa, amely mostanra teljesen elrontotta a kilátást, ráadásul leárnyékolja a szobát. Mit tehettek ebben a helyzetben?

Köszönettel: Mészáros Pál

Tisztelt Mészáros Pál!

Ez a kérdés a szomszédjogok körébe tartozik: a tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédait szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné. A tulajdonos az ingatlan használata során az azon lévő növényzet tekintetében is köteles az ilyen magatartástól tartózkodni.

A szomszédos ingatlanon – különösen a közös határvonal közelében – lévő növényzet zavaró, károsító hatása miatt a növényzet eltávolítása iránt indított perben mindenkor azt kell vizsgálni, hogy a növényzet szükségtelenül zavarja-e a szomszédot ingatlana birtoklásában, okoz-e kárt, vagy fennáll-e a károsodás veszélye. A növényzet kivágásra való kötelezésre kivételesen kerülhet sor, csak akkor, ha az érdeksérelem más módon (például csonkolással vagy áttelepítéssel) és kártérítéssel sem hárítható el.

A növényzet zavaró – leggyakrabban árnyékoló, ritkábban kilátást elvonó – hatása miatt indított perekben, amelyekben a szomszéd rendszerint a növényzet kivágását, eltávolítását igényli, az érintett tulajdonosoknak (egyéb használóknak) az ingatlan birtoklásához és használatához fűződő érdekeik egybevetésével, a körülmények gondos mérlegelésével kell a jogvitát eldönteni, figyelemmel arra is, hogy a szomszédoknak egymás közötti kapcsolatukban a jóhiszeműség és a tisztesség követelményeinek megfelelően kölcsönösen együttműködve kell eljárniuk. Ezért jelentőséget kell tulajdonítani annak is, hogy a szomszéd olyan időben tiltakozott-e az ültetés ellen – feltéve, ha a várható érdeksérelmet felismerte –, amikor az áttelepítés még nem járt volna aránytalan költséggel. A kölcsönös érdekek mérlegelése mellett tekintettel kell lenni az ingatlan fekvésére, valamint a környezetvédelem szempontjaira is, ugyanis a jogszabály a növények kivágását engedélyhez köti. Tehát figyelemmel kell lenni arra is, hogy az illetékes hatáskörrel rendelkező szerv a növényzet kivágásához szükséges engedélyt megadja vagy nem.

Novák Katalin hamarosan előadást tart egy londoni konferencián

Novák Katalin hamarosan előadást tart egy londoni konferencián

Hazaengedték az Oroszországban fogva tartott amerikai tanárt

Hazaengedték az Oroszországban fogva tartott amerikai tanárt

Elhárították a hibát a Paksi Atomerőműben

Elhárították a hibát a Paksi Atomerőműben

Forint vagy deviza: az itt a kérdés az állampapírok kamatának drámai csökkenése után

Forint vagy deviza: az itt a kérdés az állampapírok kamatának drámai csökkenése után