szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik az öröklés rendjéről, a haszonélvezeti jogról, valamint a tartási szerződésről.


Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem a következő: férjemnek, és nekem is vannak felnőtt gyermekeink. Érdekelne, mi történik, ha valamelyikünk előbb hal meg a másiknál. Mivel  van megtakarított pénzünk és a nyugdíjunk is, abból fedezzük a megélhetésünket. Vettünk továbbá személygépkocsit, ami az férjem nevén van. Ilyenkor ki örököl?

Köszönettel: Eperjesi Katalin

Tisztelt Eperjes Katalin!

Ha közös tulajdonú lakásban laknak, és valamelyikük meghal, akkor az örökösök a felnőtt gyerekek lesznek. A holtig tartó haszonélvezeti jog azonban a házastársat illeti meg özvegyi jog jogcímén. A házastársi közös vagyonba tartozó, ám nem az Ön/férje nevén lévő vagyontárgyakat szintén a felnőtt gyerekek öröklik, az Ön/férje haszonélvezeti jogával terhelten − bár az örökösök ezt megtámadhatják. Ennek akkor van jelentősége, ha a gyerekek külön házasságból származnak, mert ilyenkor a másik fél gyerekei is örökölnek.


Tisztelt Ügyvéd Úr!

1994-es válásom óta volt feleségem lakik a lányommal, fele-fele arányban tulajdonolt lakásunkban. Feleségem lemondott a tulajdonjogáról a gyermek javára, én viszont nem. Feleségemnek így csak haszonélvezeti joga van. Kérdésem az, hogy hogyan tudnám a tulajdon részemet megváltatni feleségemmel, ha egyezségre nem hajlandó.

Köszönettel: Molnár Zsolt

Tisztelt Molnár Zsolt!

Erre az esetre a közös tulajdon megszüntetésére vonatkozó szabályok vonatkoznak. Ha felesége a közös tulajdont nem hajlandó megszüntetni, Önnek csak bíróság előtt van erre lehetősége. A helyzet azért érdekes, mert a tulajdonos nem az Ön volt felesége, hanem gyermeke, így nem csak a feleségével váltathatja magához az ingatlant, hanem a gyermekével is, akit egyébként is kötelezően perbe kellene vonnia. Haszonélvezőt ugyanakkor nem lehet arra kényszeríteni, hogy a tulajdonos tulajdoni hányadát megváltsa. Ha a felesége a haszonélvező, ő jogosult gyümölcsöztetni az ingatlant. Kérdéséből viszont nem derül ki, hogy feleségének az egész ingatlanra van-e haszonélvezeti joga, vagy csak a gyermek részére. Ha az egész ingatlanra van ilyen jogosultsága, akkor feleségnek joga van a bérleti díj teljes összegére is − ha például kiadják az ingatlant. Ha viszont csak az ingatlan felére van haszonélvezeti joga, akkor csak a fél bérleti díj illeti meg, a másik fele pedig Önnek jár .


Tisztelt Ügyvéd Úr!

Férjemtől 1991-ben elváltam. Neki volt egy házrésze, amelyet 1998-ban eladott, és az édesanyjához költözött. 2007 márciusában férjem meghalt. Így anyósom nevén maradt az ingatlan, aki nem gyermekemre, azaz unokáira akarja hagyni ingatlanját, hanem arra a személyre, aki őt gondozni fogja. Azt szeretném tudni, hogy a gyermekeimet ebben az esetben megilleti-e az apjuk utáni köteles rész.

Köszönettel: Nagy Ferencné

Tisztelt Nagy Ferencné!

Leszármazó rokon után lenne köteles rész, de ha a nagymama tartási vagy öröklési szerződést köt az őt gondozó személlyel, akkor az őt gondozó személy kapja meg az ingatlan tulajdonjogát, a törvényes örökösöknek pedig nem jár a köteles rész.

Kérdezzel Ön is!

Megazilla 2.0: 7,3 literes 1000 lóerős új benzinpusztító a Fordtól

Megazilla 2.0: 7,3 literes 1000 lóerős új benzinpusztító a Fordtól

"Éreztem, hogy bajuk esik”- Megszólalt a Skóciában eltűnt ikerlányok apja

"Éreztem, hogy bajuk esik”- Megszólalt a Skóciában eltűnt ikerlányok apja

Vádat emeltek egy férfi ellen, aki az autója után kötötte és az utcán vonszolta az élettársát

Vádat emeltek egy férfi ellen, aki az autója után kötötte és az utcán vonszolta az élettársát

Máris találtak egy hatalmas biztonsági rést a DeepSeek rendszerében

Máris találtak egy hatalmas biztonsági rést a DeepSeek rendszerében