Mikor szabályos a végrendelet?
Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik a végrendelet szabályosságáról, és az erkély előtt parkoló autókról.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Édesanyám végrendeletet írt otthon, az én javamra. A végrendeletet két tanú előtt aláírta. Én vagyok az egyetlen élő gyereke, de külföldön élek. Kérdésem, hogy érvényes-e a végrendelet közjegyző, vagy ügyvéd aláírása nélkül is. Mit kell tennem, ha édesanyámmal történik valami? Édesapám sem él, és csak unokahúgaim vannak.
Köszönettel:
Sinkó Anna
Tisztelt Sinkó Anna!
A végrendelet akkor is érvényes, ha valaki két tanú előtt aláírja, vagy az egész szöveget saját kézzel írja, és utána aláírja. Ügyvéd, közjegyző nem szükséges hozzá. Az érvényességhez szükséges viszont, hogy több oldal esetén mindegyik oldal alá legyen írva, kiderüljön belőle a készítés pontos ideje és helye, és pontosan meg legyenek nevezve az örökösök, és az is, hogy mit örökölnek. Vannak azonban még egyéb, kevésbé fontos szabályok is. Az édesanyja helyében közjegyző előtt tennék végrendeletet, vagy a már kész végrendeletet közjegyzőnél letétbe helyezném azzal a meghagyással, hogy halála esetén Önt értesítsék a megadott elérhetőségeken.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Érdekelne, hogy a társasház földszinti lakásának az erkélyétől hány méterre szabad gépkocsit tárolni.
Köszönettel:
Czibere Mihály
Tisztelt Czibere Mihály!
Ha az erkély előtt kerítés van, amely mögött a közterület kezdődik, akkor a parkolás a közterületen irányadó szabályok szerint lehetséges. Amennyiben nincs kerítés az erkély előtt, és társasháztulajdonról van szó, akkor a tulajdonostársak a közgyűlésen többségi döntéssel meghatározhatják az erre a kérdésre vonatkozó szabályokat, amelyeket a továbbiakban a házirendnek kell tartalmaznia. Abban az esetben, ha a döntést az érintett tulajdonostárs sérelmezni, bírósághoz fordulhat.