Zajos kazán, közönyös építtető − mit tehetünk ilyenkor?
Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik a társasház közös udvaráról, a haszonélvező jogairól, valamint a zajos kazánról.
Tisztelt Ügyvéd úr!
Egy 14 lakásos társasházban lakom. Azt szeretném megkérdezni, hogy az udvarra be lehet-e állni autóval, ha nem rendelkezem teremgarázzsal. Az udvar közös tulajdon, amelyben nekem is van tulajdonrészem, tehát elvileg használhatom a közös tulajdont. Milyen jogát sértem a többi lakónak, ha nem az ablakuk alá állok? A közös képviselő azt mondja, hogy ez nem rendeltetésszerű használata az udvarnak.
Köszönettel: Varga Ágnes
Tisztelt Varga Ágnes!
Hiába van az Ön tulajdonában a teleknek egy adott eszmei hányada, az nem jelenti azt, hogy Ön autójával beállhat. Erről a kérdésről a közgyűlés dönthet, többségi határozattal. A közgyűlésen dönthetnek úgy is, hogy csak térítés ellenében állhat be az udvarra.
Tisztelt Ügyvéd úr!
Szeretnék érdeklődni, hogy a haszonélvezeti jog és a tulajdonjog között mi a különbség. Ha netán valaki ki akarná tenni a haszonélvezőt a lakásból, megteheti-e anélkül, hogy valamiféle kártérítést vagy egyéb juttatást adna a sértettnek?
Köszönettel: T. István
Tisztelt T. István!
A tulajdonos használhatja az ingatlant, birtokolhatja és rendelkezhet is vele. A haszonélvezőnek annyival kevesebb a jogosultsága, hogy nem rendelkezhet az ingatlannal, nem terhelheti meg, nem adhatja, ajándékozhatja el. Ha valakinek haszonélvezeti joga van egy lakásra, akkor azt korlátlanul használhatja, gyümölcsöztetheti, bérbe is adhatja. A haszonélvezőt semmi szín alatt nem lehet kitenni a lakásból. Az ilyen keresetnek semmilyen bíróság nem adna helyt. A haszonélvezővel persze meg lehet állapodni, és az térítés ellenében − vagy akár ingyenesen is − lemondhat a haszonélvezeti jogról. Erre kötelezni viszont nem lehet.
Tisztelt ügyvéd úr!
Egy új építésű társasházban lakom, a kazánház pedig fölöttem van, elviselhetetlen hangos, egyszerűen nem lehet miatta pihenni. Hiába kérem az építtetőt, nem hajlandó semmit sem tenni az ügyben. Kihez fordulhatok segítségért, és milyen jogaim vannak?
Köszönettel: Éva
Tisztelt Éva!
Ön birtokháborítási eljárást indíthat. Ehhez első körben az önkormányzat jegyzőjéhez kell fordulnia, hogy mérésekkel megállapíthassák, hogy valóban zajjal történő birtokháborításról van-e szó. Bírósághoz is fordulhat, és ott is lefolytathatják ugyanezt a procedúrát. Ha tényleg birtokháborításról van szó, a jegyző vagy a bíróság előírhatja a hang- és rezgésszigetelés pótlását.