Tippek pincéhez
Mivel a pince nagyobbik része általában a talajszint alatt van, fokozottabban ügyelni kell a szigetelésére. A helyiség kialakítását persze nagyban befolyásolja az is, hogy milyen funkciót szánunk neki.
A pince padlószintje a csatlakozó terepszintnél hetven centiméterrel mélyebben van, ami eleve beszűkíti a helyiség felhasználási lehetőségeinek körét. Könnyebb helyzetben vagyunk akkor, ha a csatlakozó terepszint hetven centiméternél nincs magasabban, mint a padló, mert ilyenkor már alagsorról beszélünk. Ebben a helyiségben lakószoba is könnyebben kialakítható. Ilyenkor fokozottan kell ügyelni a nedvesség elleni szigetelésre.
A törvény szava
A pincék felhasználási módját törvény is szabályozza, lakószobát például akkor lehet itt elhelyezni, ha az maradéktalanul kielégíti az összes, a funkcióhoz kapcsolódó követelményt (megfelelő megvilágítottság, szellőzés, stb.). Így a pince számára általában marad a raktár és a garázs funkció. A régi házak pincéit általában tárolásra sem használják; ilyen helyeken sokszor csak döngölt földpadló van. Ezt a helyiséget mindig is mostohán kezelték, és csupán az újabb épületek pincéit kezdték hő, talajnedvesség és talajvíz ellen szigetelni. Az újépítésű ingatlanok pincéi emiatt jobban hasznosítathatók, söröző és étterem is egyszerűbben kialakítható bennük, mint a régi házak pincéiben.
Szigetelés: fajtája válogatja
A pincék hőszigetelése nem jelent túl nagy kihívást, hiszen a helyiség nagy része a földben van, ami kiváló hőszigetelő. Ezért általában elegendő a lábazati részeket hőszigetelni, hacsak a pince funkciója nem követel meg mást. A talajnedvesség és a talajvíz elleni szigetelést már komolyabban kell venni, különösen akkor, ha utólagosan kezdik el használni a pincét. Ilyenkor nagyon sokba kerül a szigetelés utólagos pótlása: bár ezzel hazánkban elég sok cég foglalkozik, a jobbak a technológiából adódóan igencsak drágán dolgoznak. Többfajta technológia létezik: van, amikor egy vaslemezt ütnek a falba, és ahhoz csatlakoztatják a padlószigetelést, de az is előfordul, hogy injektálásra van szükség. A beavatkozás egységára több tízezer forint, de az összköltség inkább százezres nagyságrendű.
Belülről csak óvatosan!
A pincét utólagosan általában csak belülről lehet hőszigetelni, ami páratechnikailag nem a legjobb megoldás. Ilyenkor a belső falakra kerül a hőszigetelő anyag, ami inkább a pince fölötti lakótereknek kedvez, hiszen azokat szigeteli. Ha a pince jobban kiáll a talajból, már indokolt lehet a falak külön hőszigetelése is. Ilyen esetekben érdemes a pince ablakait is jó hőszigetelőre cserélni, bár pusztán az ablakok ebben az esetben nem sokat számítanak. Mivel a helyiség falán kevés a nyílászáró, emiatt pedig rossz a szellőzés, figyelni kell arra is, hogy a falak párazáró, penészesedés-gátló festékkel legyenek lefestve. Ha ugyanis a falakat teljesen lezárjuk műanyag alapú festékkel, a pára nem jut be a szerkezetekbe. Ilyenkor nagyon erős szellőzést kell biztosítani, hogy a keletkezett pára kijusson a külső térbe. Pince esetében nem túl szerencsések az olyan falfestékek, amelyek „puffer térként” kezelik a szerkezetet: ilyesminek csak olyan helyen van értelme, ahol a falba jutó nedvesség a másik oldalon ki is tud jönni.
Milyen legyen az aljzat?
Ha a pincét tárolásra használjuk, és nem fenyeget a talajvíz, elegendő egy vasalt beton aljzatot kialakítani. A vízzáró beton már egy fokkal jobb megoldás: ezt már a tárolás is indokolttá teheti, ha magas a talajvíz. Ha viszont sokat tartózkodunk a pincében, vagy nem csak raktározásra használjuk, mindenképpen indokolt a vízzáró beton aljzat és a hozzá tartozó kiegészítő szigetelés. Ilyenkor szükség lehet utólagos falszigetelésre, és a hozzá kapcsolódó rendes szigetelésre is. A szigetelés kiépítésére már csak azért is szükség van, mert az elektromos vezetékek beázása veszélyes lehet. Statikailag egyébként nincs nagy jelentősége a pince aljzatának, de a felhasználás szempontjából praktikusabb a betonozott aljzat.
Lényeges apróságok
A pincében konditerem, műhely is kialakítható, bár ilyenkor már a vizet és a csatornát is le kell vinni a helyiségbe. A szennyvízlefolyó csövek akkor helyezhetők le minden további nélkül, ha az utcai közművek lejjebb vannak, mint a rendszer legalsó kifolyása. Ha ez nincs így, átemelő szivattyút kell beépíteni. Ez megdrágíthatja a dolgot, hiszen a beépítés néhány százezer forintba kerül. Mivel a helyiségben kevés a nyílászáró, oda kell figyelni a megvilágításra is: ha komolyabb funkciót szánunk a pincének, érdemes szaktervezőre bízni a tervezést. A kevés nyílászáró miatt általában mesterséges szellőztetésre is szükség van; erre már csak tűzvédelmi okokból is oda kell figyelni, nagyobb pincék esetében pedig kiürítési útvonalat és keresztmetszetet is kell készíteni. A burkolóanyagok kiválasztásakor szintén figyelembe kell venni a tűzvédelmi előírásokat: burkolóanyagként gyakorlatilag minden szóba jöhet, amit a tűzoltóhatóság engedélyez.